ManşetTürkiye

AB’den Gültan Kışanak açıklaması

0

avrupa birliğiDiyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanları Gültan Kışanak ile Fırat Anlı’nın gözaltına alınmasına Avrupa Birliği’nden (AB) tepki geldi. AB Komisyonu, Kışanak ile Anlı’nın gözaltına alınmasına yönelik haberlerin ‘son derece endişe verici’ olduğunu belirtti.

AB Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini ile AB Komisyonu’nun Avrupa Komşuluk Politikası ve Genişleme Müzakerelerinden Sorumlu Üyesi Johannes Hahn tarafından yapılan ortak açıklamada, Türkiye’nin Güneydoğusu’nda son 15 aydır şiddetin hiç dinmediği ifade edildi.

PKK’nin Türkiye’nin güvenliğine ciddi bir tehdit oluşturduğunun farkında olunduğu vurgulanan açıklamada “Aynı zamanda tüm adımların hukukun üstünlüğüne, temel özgürlüklere, bir aday ülke olarak Türkiye’nin yaptığı tüm taahhütlere tam saygı içinde atılması her zaman esastır” denildi.

‘Siyasi çözüm uygun bir seçenek’

Siyasi çözüm çağrısını yineleyen AB, silahların bırakılması ve iç siyasi diyalog sürecinin öncelikli bir konu olarak başlatılması gerektiğinin altını çizdi. Bu sürece etkilenen nüfusun seçilmiş temsilcilerinin dahil edilmesi gerektiği vurgusunun yer aldığı açıklamada, “Siyasi bir çözüm tek uygun seçenek” denildi.

Avrupa Parlamentosu’nun Türkiye raportörü Hollandalı parlamenter Kati Piri Kışanak ve Anlı’nın gözaltına alınmasının çok endişe verici olduğunu belirterek, gelişmeleri yakından izleyeceklerini ifade etti.

Kaynak: Gazeteduvar.com.tr

Kategori: Manşet

İlginizi çekebilir

Comments

Comments are closed.