DünyaManşet

ABD’den Türkiye’deki üç bakan ve iki bakanlığa yaptırım

0

ABD Hazine Bakanlığı’nın Yabancı Varlıkları Kontrol Ofisi (OFAC), Türkiye’nin Suriye’deki askeri operasyonlarına cevap olarak üç bakana ve iki bakanlığa karşı harekete geçti.

Amerika Birleşik Devlertleri (ABD) Başkanı Donald Trump Suriye’nin kuzeyine yönelik operasyonu nedeniyle Türkiye’ye yaptırım öneren başkanlık kararnamesini imzaladı.

Kararnamede İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ile Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez yaptırım listesine alındı; ABD’de varlıkları donduruldu ve bu bakanlarla ABD’nin ya da ABD ile bağlantılı kurum ve kişilerin işlem yapmasına yasak getirildi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ı hedef alan herhangi bir yaptırım ise yer almadı.

Listeye Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı ve Milli Savunma Bakanlığı da kurum olarak dahil edildi. İmzanın atılmasının ardından, ABD Hazine Bakanlığı‘nın Yabancı Varlıkları Kontrol Ofisi (OFAC) yaptırımların uygulanması için harekete geçti.

Operasyonun sonlanması için 30 günlük süre tanındı

Yaptırım kararnamesiyle eş zamanlı çıkarılan üç genel lisansla ABD hükümetinin resmi işlerinin çalışanlar ya da taşeronlar tarafından yürütülmesi, süregelen operasyonların ve işlemlerin sonlandırılması için 30 günlük bir pencere tanınması ve Birleşmiş Milletler’in bakanlıklara uygulanan yaptırımlardan muaf tutulması da garanti altına alındı.

Hazine Bakanı: Gerekirse ilave yaptırımlar uygulanır

ABD Hazine Bakanı Steve Mnuchin yaptığı açıklamada “ABD, Türk güçleri yoluyla şiddetin yükseltilmesinden, masum sivillerin tehlikeye atılmasından ve bölgenin istikrarsızlaştırılmasından Türk hükümetini sorumlu tutuyor. Gerekirse ilave yaptırımlar uygulamaya hazırız” dedi. Hazine Bakanlığı tarafından yapılan resmi açıklamada ise şu ifadeler kullanıldı:

“Bugün ABD Hazine Bakanlığı‘nın Yabancı Varlıkları Kontrol Ofisi (OFAC), Türkiye’nin Suriye’deki askeri operasyonlarına cevap olarak iki bakanlığa ve üç Türk hükümeti yetkilisine karşı harekete geçti. Türkiye hükümetinin hamleleri masum sivilleri tehlikeye atıyor ve IŞİD‘i yenmek için verilen mücadeleyi baltalamak dahil olmak üzere bölgeyi istikrarsızlaştırıyor.

“Türkiye hükümetinin Millî Savunma Bakanlığı, Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı, Millî Savunma Bakanı, Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı, İçişleri Bakanı bugünkü hamleler sonucunda engellendi. Bu bakanlıkların ve yetkililerin seçilmesi Türkiye hükümetinin bölgede barışı, güvenliği ve istikrarı daha da bozacak hamlelerinin sonucudur. Gerektiği takdirde Türkiye hükümeti yetkililerine ve kuruluşlarına ek yaptırımlar yapmaya hazırız.

“Ek olarak, bugün belirtilen isimlerle belirli ticari işlemler yapan kişiler de bu tanıma dahil olabilirler. Buna ek olarak, bugün belirtilen kişiler adına ya da onlar için bilinçli bir şekilde finansal işlem yapan yabancı finans kurumları da ABD’nin açabileceği davalarla karşı karşıya kalabilir ya da yaptırımlar üzerinden ödemeye tabi bırakılabilirler.

“Bugünkü hamleler, uluslararası insani yardım STK’larının ya da Birleşmiş Milletler’in Türkiye’deki Suriyeli toplumunun ihtiyaçları doğrultusunda icra ettiği operasyonu kesintiye uğramak ya da etkilemek amacında değildir.”

Dışişleri Bakanlığı: ABD ile diyalog kurulmazsa daha fazla yaptırım

Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada da Türkiye’ye Suriye konusunda ABD ile diyalog kurma çağrısı yapıldı. Aksi takdirde daha fazla yaptırımla karşılaşabileceği belirtildi.  Dışişleri Bakanı Mike Pompeo imzalı metinde Türkiye’nin operasyona devam etmesinin bölgede potansiyel olarak “felaket sonuçları olabileceği” söylendi.

ABD’den tepkiler: Yaptırım yeterli değil

Yaptırım kararına ilk tepki Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi’ndeki Cumhuriyetçi üye Michael McCaul‘dan geldi. McCaul, ekonomik yaptırımların yeterli boyutta olmadığını söyledi.

Türkiye’ye yaptırım çağrısını ilk meclise taşıyan Cumhuriyetçi senatör Lindsey Graham ise “Trump’ın başkanlık kararnamesiyle Türkiye’ye yaptırım uygulamasını şiddetle desteklediğini” söyledi.  Graham, “Umarım uzanan bu eli kabul ederler. Ateşkes oluncaya ve bu katliam durana kadar yaptırımlar devam etmeli ve zamanla artmalı” dedi.

Trump’tan imza öncesi açıklama: Türkiye’nin ekonomisini yok edeceğim

Türkiye saati ile gece saat 01.00 civarında kararnameyi imzalayan Donald Trump bundan yaklaşık üç saat önce Twitter üzerinden kararnameyi imzalayacağını söylediği bir açıklama yapmıştı. Açıklamada “Çeliğe uygulanan gümrük vergisi mayıs ayında yaşanan indirimin öncesindeki gibi yeniden yüzde 50’ye çıkarılacak. ABD, Ticaret Bakanlığı tarafından sürdürülen ve Türkiye’yle 100 milyar dolarlık ticaret anlaşmasını içeren müzakereler hemen sonlandırılacak” demişti.

Açıklama, “Türk liderleri bu tehlikeli ve yok edici yolda yürümeye devam ederse Türkiye’nin ekonomisini seri bir şekilde yok edeceğim” denilerek sona erdirilmişti.

 

More in Dünya

You may also like

Comments

Comments are closed.