Dünyaİklim KriziManşet

ABD’de rekor sıcaklıklar: Ülkenin yüzde 38’i kuraklık çekiyor

0
ABD‘de sıcaklıkların rekor düzeylere yükselmesi kuraklık tehlikesini daha da derinleştirdi. Ülkenin batısının yaklaşık yarısının kuraklıktan etkilendiği, acil önlemler alınmazsa su kıtlığının daha büyük bir sorun haline geleceği belirtiliyor.

ABD Kuraklık İzleme (USDM) verilerinde, ülkenin yüzde 38’lik bölümünde kuraklık görülüyor. Yaklaşık 300 milyon hektarlık ekili alanın kuraklık koşullarından etkilendiği duyuruldu. Kuraklığın neden olduğu su kıtlığından doğrudan ya da dolaylı etkilenen kişi sayısı 94 milyonun üzerinde.

BBC‘nin aktardığına göre, sıcak hava dalgasıyla kuraklık koşullarının birleşmesi, nehirlerin ve su kaynaklarının daha çok kurumasına, barajlardaki doluluk düzeyinin düşmesine neden oldu. ABD’nin en büyük su rezervuarı Mead Gölü‘nde şimdiye kadarki en düşük su düzeyi ölçüldü.

ABD'de bölgelerin kuraklıktan etkilenme düzeyleri, kırmızı renkli noktalarda en yüksek düzeyde.

ABD Kuraklık İzlemenin verilerine göre düzenlenen haritada kırmızı renkle görülen yerlerde kuraklığın etkisi en üst düzeyde.

Son bir yıl içerisindeki yağışların azlığının yanı sıra, küresel iklim değişikliğinin de kuraklık üzerinde etkili olduğu belirtiliyor. 

Kaliforniya’da acil durum

Kaliforniya eyaletinde de sıcaklıkların rekor düzeylere yükselmesi nedeniyle “acil durum” ilan edildi. Yetkililer, eyalet sakinlerine klimalı ortamlarda bulunmaları ve güneşe çıkmamaları uyarısında bulundu.

Dünya üzerindeki en yüksek sıcaklık değerlerine sahip Death Valley ise (Ölüm Vadisi), iki yıl üst üste 54 santigrat derece sıcaklığı gördü. 2020’nin Ağustos ayında da bölgedeki sıcaklık 54,4 dereceye çıkarak rekor kırmıştı.

Sıcaklıklar Phoenix’te 48 derece, Las Vegas‘ta 46 derece, Denver‘da ise 38 dereceyi gördü. Yaklaşık 50 milyon kişi, sıcak hava koşullarından etkilendi.

Bölgenin elektrik ihtiyacı büyük ölçüde güneş ve rüzgara dayalı olduğu ve  halk yoğun olarak klima kullandığı içen bu tür, sıcak dalgaları sırasında elektrik altyapısı büyük bir baskı altına giriyor.

Orman yangını riski artıyor

Sıcak hava dalgası, ABD’nin batısındaki kent ve ormanlarda yangın riskini de beraberinde getiriyor.Geçen yıl Kaliforniya genelinde büyük orman yangınları görülmüş, San Francisco çöken dumanlar nedeniyle kızıl renge bürünmüştü.  Rekor düzeydeki sıcak havalar, eyaletin dört bir yanındaki 25 noktada yangınlara neden olmuştu. Eyalette 2018’deki yangınlarda da yaklaşık 790 bin hektar alan yanmıştı.

More in Dünya

You may also like

Comments

Comments are closed.