Medya-İnternetDünyaManşet

ABD’de hükümet çalışanlarının TikTok indirmesi yasaklandı

0

ABD Senatosu, federal hükümet çalışanlarının mobil cihazlarına Çin merkezli sosyal medya platformu TikTok’u indirmesini yasaklayan yasa tasarısını oy birliğiyle onayladı.

Cumhuriyetçi Senatör Josh Hawley‘in öncülüğünde Senato Genel Kurulu’na sunulan tasarıya tüm senatörler “evet” dedi.  AA’nın aktardığına göre Senatör Hawley, oylama sonrası yaptığı açıklamada, “TikTok büyük bir ulusal güvenlik riskidir ve hükümet cihazlarında yeri yoktur” ifadesini kullandı.

Söz konusu yasa tasarısı Temsilciler Meclisi’nin de onayını alması durumunda, yasalaşması için Başkan Donald Trump‘ın imzasına sunulacak.

Tartışma nasıl başladı?

ABD Başkanı Donald Trump, 3 Ağustos’ta yaptığı açıklamada ülkesindeki kolu herhangi bir Amerikan şirketine satılmadığı takdirde Çin merkezli sosyal medya platformu TikTok’u 15 Eylül’de ülkede yasaklayacaklarını açıklamıştı.

Aynı gün Microsoft’tan yapılan açıklamada, Şirketin Üst Yöneticisi (CEO) Satya Nadella’nın, Trump ile görüştüğü ifade edilmişti. Trump ve Nadella’nın görüşmesinin ardından şirketin, TikTok’un ABD kolunu satın almaya yönelik araştırmalara başladığı bildirilen açıklamada, “Microsoft, Başkanın endişelerinin ele alınmasının önemine değer veriyor” ifadesi kullanılmıştı.

Açıklamada, uygulamanın ABD, Kanada, Avustralya ve Yeni Zelanda’daki hizmetleri ile bu ülkelerde faaliyette bulunma hakkını satın almaya yönelik anlaşma yapmak için görüşüldüğü belirtilmişti.

 

 

Kategori: Medya-İnternet

İlginizi çekebilir

Comments

Comments are closed.