Dünyaİklim KriziManşet

ABD ve Çin’den iklim değişikliği konusunda işbirliği mesajı

0

ABD ile Çin‘in iklim değişikliyle mücadele özel temsilcileri John Kerry ile Xie Zhenhua, Çin’in Şangay kentinde iki gün süren görüşmelerinin ardından hükümetleri adına ortak bir açıklama yaptı.

Son dönemde özellikle Sincan Uygur Özerk Bölgesi ile Hong Kong‘daki insan hakları ihlalleri konusunda karşı karşıya gelen iki ülke, iklim değişikliyle mücadelede iş birliği mesajı verdi.

‘Daha aktif işbirliği gerekiyor’

Kerry ile Zhenhua’nın görüşmelerinin ardından yapılan ortak açıklamada, ABD ile Çin’in iklim değişikliğiyle mücadelede daha aktif işbirliği yapması gerektiğine vurgu yapıldı.

Açıklamada, Paris İklim Anlaşması koşullarının uygulanmasının iklim değişikliğiyle mücadelede vazgeçilmez bir husus olduğu ve her iki ülkenin de bu konuda hassas olacağı belirtildi.

22-23 Nisan’da yapılacak İklim Değişikliği Liderler Zirvesi ile kasım ayında Glasgow‘da yapılacak COP6’nın önemine de değinilen açıklamada, her iki ülkenin de küresel karbon emisyonunun azaltılmasında kendi paylarına düşen yükümlülükleri yerine getirmesi gerektiğinin altı çizildi.

Greenpeace: Olumlu bir açıklama

Küresel çevre örgütü Greenpeace’in kıdemli iklim danışmanı Li Shuo açıklamayı “olumlu” olarak nitelendirdiğini söyledi.

Yaptığı açıklamada “Çin ve ABD bu konuda işbirliği yapacağına dair çok net bir mesaj veriyor. Şangay’daki toplantılardan önce bu, varsayabileceğimiz bir mesaj değildi” ifadelerini kullandı.

İki ülkeden iklim adımları

Eski ABD Başkanı Donald Trump ülkesini Paris İklim Anlaşması’ndan geri çekmiş, ancak 20 Ocak’ta göreve gelen Joe Biden yönetimi ABD’yi yeniden anlaşmaya geri döndürmüştü.

Çin Devlet Başkanı Xi Jinping ise geçtiğimiz eylül ayında bir açıklama yaparak ülkenin 2030 yılına kadar karbon emisyonlarını zirveye çıkaracağını 2060 yılına kadar da karbon nötrlüğüne ulaşacağını duyurmuştu.

 

More in Dünya

You may also like

Comments

Comments are closed.