DünyaManşet

ABD, üçü Türkiye vatandaşı olan El Kaide ile bağlantılı beş kişiye yaptırım uygulayacak

0

Amerika Birleşik Devletleri Maliye Bakanlığı, üçü Türkiye vatandaşı olmak üzere toplam beş kişiye El Kaide ile bağlantılı oldukları gerekçesiyle yaptırımlar uygulanacağını duyurdu.

Yaptırım kararı, bakanlığın internet sitesinde de yer aldı.

Maliye Bakanlığı’nın açıklaması

Maliye Bakanlığı’nın Yabancı Varlıklar Kontrol Dairesi OFAC‘ın Özel Belirlenmiş Uyruklu ve Engellenmiş Kişiler (SDN) olarak bilinen yaptırım listesine alınan Soner Gürleyen, Cebrail Güzel ve Nurettin Müslihan‘ın ABD’nin terör örgütü listesindeki El Kaide ile bağlantılı oldukları kaydedildi.

Listede yer alan diğer iki kişi, Muhammad Nasr al-Din Al Ghazlani ve Majdi Muhammad Salim‘in ise Türkiye’de faaliyet gösteren Mısırlılar olduğu öğrenildi.

Bakanlık, Türkiye’de bulunan bu kişilerin El Kaide’ye mali destek vermekten seyahat düzenlemelerine kadar birçok alanda yardım ettiğini kaydetti ve yaptırım uygulama kararının, Yabancı Terör Örgütleriyle ilgili 13224 Sayılı Başkanlık Kararnamesi uyarınca alındığını ifade etti.

‘Türkiye dahil yabancı ortaklarımızla birlikte çalışacağız’

Konuyla ilgili açıklama yapan OFAC Direktörü Andrea M. Gacki, şunları söyledi:

Bu hedefli yaptırımlar, ABD’nin El Kaide’ye mali desteği kesme konusundaki sarsılmaz taahhüdünü vurgulamaktadır. El Kaide’nin mali destek ağlarını ortaya çıkarmak ve bozmak için Türkiye dahil yabancı ortaklarımızla birlikte çalışmaya devam edeceğiz.”

Kişilerle ilgili detaylar

Maliye Bakanlığı, yaptırım uyguladığı isimlerle ilgili ayrıntıları da açıkladı.

Bakanlık, Türkiye uyruklu Nurettin Müslihan’ın El Kaide üst düzey liderliğiyle temasını sürdüren Türkiye’deki bir El Kaide mali yöneticisi olduğunu kaydetti. “Müslihan, Suriye’de faaliyet gösteren ve şimdi hayatta olmayan El Kaide üst düzey lideri Abdullah Muhammed Receb Abdulrahman dahil olmak üzere El Kaideli aşırılık yanlılarıyla doğrudan iletişim kurmak için çalıştı” denildi.

Cebrail Güzel de Müslihan’ın El Kaide’yi destekleme çabalarının bir parçası olarak Nurettin Müslihan ile birlikte çalışan ve Müslihan’a maddi destek sağlayan Türkiye’deki bir El Kaide yöneticisi olarak tanımlandı.

Türkiye’de faaliyet gösteren bir Türkiye vatandaşı Soner Gürleyen ise”El Kaide aşırılıkçısı ve mali yöneticisi’” olarak tanımlandı ve başka bir El Kaideli’nin seyahat edebilmesine yardım sağladığı kaydedildi.

Listede yer alan Mısırlılar’dan Mecdi Selim’in Türkiye’de yaşayan bir avukat olduğu ve Türkiye’deki çeşitli El Kaide eylemlerinin baş sorumlularından biri olduğu kaydedildi. Salim’in, Mısır İslam Cihadı adlı selefi örgütünün eski emiri olduğuna ve emirliği bugünkü El Kaide lideri Ayman El Zevahiri’den devraldığına da dikkat çekildi.

Mısır uyruklu ve kıdemli bir El Kaide yöneticisi olarak tanımlanan Muhammed Nasr El Din El Gezlani ise Türkiye’de El Kaide’yi desteklemek için nakit transferi yapan mali kurye olarak nitelendirildi.

Açıklamada, “El Kaide, tutuklu El Kaide üyelerinin ailelerine para sağlamak da dahil olmak üzere, El Kaide adına para transferlerini kolaylaştırmak için Muhammed Gezlani gibi Türkiye’de bulunan kuryeleri kullandı’’ denildi.

More in Dünya

You may also like

Comments

Comments are closed.