TürkiyeManşet

ABD Temsilciler Meclisi Türkiye’ye yaptırım öngören yasayı onayladı

0

Amerika Birleşik Devletleri Kongresi‘nin alt kanadı Temsilciler Meclisi, içerisinde S-400 alımı nedeniyle Türkiye’ye yaptırım uygulanmasını zorunlu kılan bir madde de bulunan Ulusal Savunma Yetkilendirme Yasa Tasarısı‘nı (NDAA)  kabul etti.

ABD Başkanı Donald Trump‘ın itirazlarına rağmen Temsilciler Meclisi NDAA’yi 335’e 78 gibi büyük bir farkla geçirdi. Tasarı, 2021’de ABD’nin bütçesinin 740 milyar dolarını savunmaya ayıracağını öngörüyor.   Tasarının bu hafta Kongre’nin üst kanadı Senato‘da görüşülmesi bekleniyor.

Trump veto edebilir

Trump, mevcut tasarı önüne gelirse veto edeceğini söylemişti. Ancak birçok Kongre üyesi, tasarı Senato’yu da Temsilciler Meclisi’nde olduğu gibi ezici çoğunlukla geçerse Trump’ın veto kararı üzerinde tekrar durabileceğini söylüyor.

Trump daha önce tasarının Konfederasyon generallerinin isimlerini taşıyan askeri üslerin isminin değiştirilmesini öngörmesine tepki göstermişti. Trump aynı zamanda tasarıya sosyal medya devlerini platformlarında yapılan paylaşımlardan koruyan bir yasanın kaldırılmasının öngören madde eklenmesini istiyor.

Temsilciler Meclisi Silahlı Kuvvetler Komtesi Başkanı olan Demokrat Adam Smith, “Bugün bu meclisin iki partisi de ABD haklına önemli bir mesaj gönderdi: Askerlerimiz ve ulusal güvenliğimiz siyasetten daha önemlidir” ifadelerini kullandı.

S-400 alımı sebebiyle yaptırım

Tasarı, Türkiye’ye Rus yapımı hava savunma sistemleri S-400’lerin alımı nedeniyle yaptırım uygulanmasını zorunlu kılıyor.

Tasarı, Rusya’nın Kuzey Akım 2 projesi sebebiyle uygulanan yaptırımların da genişletilmesini öngörüyor.Bloomberg’in aktardığına göre bu kapsamda projede ismi geçen teknik sertifikasyon ve sigorta şirketlerine de yaptırım uygulanabilecek.

CATSAA nedir?

Amerika’nın Hasımlarıyla Yaptırımlar Yoluyla Mücadele Etme Yasası (CAATSA), ülkenin güvenliğine tehdit olduğu düşünülen İran, Rusya ve Kuzey Kore‘ye karşı yaptırımlar uygulanmasını öngörüyor.

Yasanın 231. maddesine göre ise Rusya ile savunma ve istihbarat alanlarında çalışanlara karşı da yaptırımlar uygulanacağı belirtiliyor. Yaptırımlar bu alanda Rusya Federasyonu için veya onun adına çalışan kişilerle bilerek önemli işlem yapan gerçek ve tüzel kişileri kapsıyor. Maddenin (d) fıkrası kapsamında da yasanın yürürlüğe girmesini takiben 60 gün içinde ABD Başkanı, Rusya Federasyonu için veya onun adına çalışan kişileri belirlemesi gerekiyor.

Listede S-400 savunma sistemlerini üreten Almaz-Antey Air and Space Defense Corporation JSC şirketi de bulunuyor. Bu şirketle işlem yapanlar da CATSAA’ya göre cezalandırılması gerekiyor. Türkiye’ ye yaptırımlar bu kapsamda uygulanacak.

CAATSA yaptırımları nedir?

 • Yaptırım kapsamına alınan kişi ve kurumlara ihracat-ithalat bankası desteğinin kesilmesi,
 • Mal ve teknoloji ihracatı ruhsatı verilmemesi,
 • ABD mali kuruluşlarından kredi tedarik edilmemesi,
 • Uluslararası mali kuruluşlardan kredi verilmemesi,
 • Mali kurumlara ABD Merkez Bankası ile doğrudan alışveriş yapma izni verilmemesi,
 • Yaptırım kapsamına alınan kişi ya da kurumlarla ihale ya da sözleşme yapılmaması,
 • Döviz üzerinden işlem yapılmasının yasaklanması,
 • Mali kurumlar ve bankalar arasında ödeme ya da kredi transferlerinin yasaklanması,
 • Yaptırım kapsamına alınan kişi ya da kurumların ABD topraklarında gayrimenkul sahibi olmasının yasaklanması,
 • ABD kişi ve kurumlarının yaptırım kapsamına alınan kişi ya da kurumlardan sermaye ya da borç alışverişinin yasaklanması,
 • Yaptırım kapsamına alınan kişilere ABD’ye giriş yasağı,
 • Yaptırım kapsamına alınan kişi ve kurumlara benzer işlevi olan üst düzey görevlilere de yaptırım uygulanması.

More in Türkiye

You may also like

Comments

Comments are closed.