DünyaEnerjiManşet

ABD Polonya’da iki nükleer santral inşa edecek

0
Fotoğraf: Shutterstock

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ile Polonya arasında Polonya’daki sivil nükleer endüstrinin geliştirilmesi amacıyla yapılacak işbirliğinde sona yaklaşıldı.

ABD Enerji Bakanı Dan Brouillette ve Polonya’nın Stratejik Enerji Altyapısından Sorumlu Devlet Bakanı Piotr Naimski, iki ülke arasındaki anlaşmanın detaylarını tartışmak için video konferans yoluyla bir araya geldi.

İki nükleer santral inşa edilecek

Türünün ilk örneği olan bu 30 yıllık Anlaşma, Amerika Birleşik Devletleri ile Polonya arasında kalıcı bir enerji bağını temsil ediyor. Anlaşma, 6-9 KW kurulu kapasiteli PWR tipi reaktöre dayanan iki nükleer santral inşa edilmesini içeriyor.

American Nuclear Society’nin aktardığına göre Brouillette’in imzaladığı ve Varşova‘ya gönderdiği belge, teslim alındıktan sonra Naimski tarafından da imzalanacak. Anlaşma iki ülkenin anlaşmadaki gerekli şartları tamamlamasıyla birlikte yürürlüğe girecek.

Mosbacher: ABD nükleer ticarete geri dönüyor

ABD’nin Varşova Büyükelçisi Georgette Mosbacher sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, pek çok açıdan kilometre taşı olan söz konusu anlaşmanın Polonya-ABD ilişkilerini güçlendirdiğini ifade etti. Büyükelçi Mosbacher, anlaşma ile ABD’nin dünyanın geri kalanına ileri teknolojisi sayesinde nükleer ticarete geri dönüşünü ilan ettiğin aktardı.

Mosbacher, “Nükleer enerji hiçbir zaman böyle güvenli, fiyat açısından erişilebilir ve böyle kolay uygulanabilir olmamıştı. Partnerlerimizin aynı zamanda çevre temizliğine özen gösteren enerji güvenliğine ulaşmalarında yardıma hazırız” ifadelerini kullandı.

Santraller 2033 ve 2039 yıllarında hizmete girecek

Anlaşmada belirtilen takvime göre 2021 yılında santralde kullanılacak teknoloji seçilecek, 2022 yılında birinci santralin inşa yeri belirlenecek, ardından teknoloji sağlayıcısı ve ana yüklenici firmayla anlaşma imzalanacak.

2026 yılında inşaatına başlanacak ilk santral 2033 yılında hizmete sunulacak. İkinci santralin yapımına ise 2032 yılında başlanması öngörülürken, kullanıma sunulma tarihi ise 2039 olarak kararlaştırıldı.

Polonya 2040 Enerji Politikası

Polonya’nın şu anda nükleer santrali bulunmuyor ve elektriğinin büyük bir kısmını kömürden karşılıyor. Polonya’nın 2040 Enerji Politikası raporuna göre, ülke her biri 1.000 ila 1.500 MWe kapasiteli ve toplam kapasitesi 6.000 ila 9.000 MWe olan altı nükleer reaktör inşa etmeyi planlıyor.

İlk reaktör 2033’te, geri kalan beşi ise 2043’te faaliyete geçecek. Polonya’nın ilk nükleer enerji santrali, Baltık Denizi‘nin güney kıyısında bir bölge olan Pomerania’da inşa edilecek.

More in Dünya

You may also like

Comments

Comments are closed.