DünyaManşet

ABD IŞİD terörünü havadan vurabilir

0

140805195005_isis_512x288_b_nocreditABD Başkanı Barack Obama Amerikan ordusuna, gerektiğinde Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) örgütü militanlarına karşı hava saldırıları düzenleme yetkisi verdi.

Barack Obama, Amerikan ordusunun, militanların Erbil’e ilerleyerek ülkesinin çıkarlarını tehdit etmesi halinde harekete geçeceklerini söyledi.

ABD’nin Erbil’de bir konsolosluğu bulunuyor. Amerikalı askeri danışmanların da Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nin başkenti olan Erbil’de görev yaptıkları biliniyor.

Obama Beyaz Saray’da yaptığı açıklamada ayrıca, Irak’ta IŞİD’in saldırıları nedeniyle evlerinden ayrılmak zorunda kalanlara havadan gıda yardımı yapılmasına onay verdiğini de duyurdu.

ABD Başkanı, “(Azınlıklara karşı) Olası bir soykırımı önlemek için dikkatli ve sorumlu bir şekilde hareket edebiliriz” dedi.

Öte yandan İngiltere ise ABD’nin insani yardımını mutlulukla karşıladığını söylerken, askeri olarak Irak’a müdahalede bulunmayacaklarını söyledi.

Başbakanlık ofisinden bir sözcü “Askeri bir müdahale planlamıyoruz” dedi.

Barack Obama, IŞİD’in Irak’ta Ezidilerin yok edilmeleri çağrısı yaptığını ve Irak hükümetinin kendilerinden destek istediğini söyledi.

Obama bununla birlikte Irak’ta herhangi bir kara harekatının söz konusu olmadığını ve ülkesini yeniden savaşa sürükleme niyeti olmadığını belirtti.

ABD, 2003’te müttefikleri ile birlikte işgal ettiği Irak’tan 2011 sonunda çekilmişti.

IŞİD ise Irak’ta son olarak ülkenin en büyük Hristiyan kenti Karakuş’u ele geçirmişti.

Kuzey Irak’taki on binlerce Ezidi ve Hristiyan örgütün son saldırıları sonrası evlerini terk etmişti.

IŞİD, Hristiyanların 2 bin yıldır yaşadığı bölgeyi yağmalamakla da suçlanıyor.

Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi, Irak’taki son gelişmeler sonrası Perşembe günü acil bir oturumda toplanarak IŞİD’in saldırılarını kınamıştı.

Konsey uluslararası toplumdan, Irak hükümetine destek vermesini istemişti.

(BBC)

Kategori: Dünya

İlginizi çekebilir

Comments

Comments are closed.