İklim KriziManşet

ABD Güneybatısı’nda sıcak dalgası: Rekor sıcaklar devam ediyor

0

Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD)geçen hafta dan beri ülkenin güneybatısını kavuran sıcak dalgasıyla, sıcaklıklar birçok bölgede 40 derecenin üzerine çıktı, Phoenix‘de 45 dereceye ulaştı.

Sıcak dalgasının etkisi Güneybatı eyaletleriyle sınırlı kalmadı, Florida gibi daha doğudaki bölgelerde de sıcaklıklar 40 derecenin üzerine çıktı. Las Vegas’ta hava sıcaklığı, mevsim normallerine göre rekor kırarak 43,3 dereceye ulaştı.

Genellikle daha serin olan yüksek bölgelerde bile rekor sıcaklıklar görüldü. Nevada-Reno’da daha önce yılın bu zamanında kaydedilen en yüksek sıcaklık 27 dereceyken bu yıl 37 derecelik bir rekor sıcaklık görüldü.

Hava tahminlerine göre önümüzdeki günlerde sıcaklıklar biraz düşecek olsa da özellikle Phoenix ve Las Vegas’da temmuz ayı sonuna kadar bunaltıcı sıcaklar devam edecek.

Rekor üstüne rekor: En sıcak mayıs ayını yaşadık
Nisan’da yine ‘en sıcak Nisan’ rekoru kırıldı
Dünya, kayıtlara geçen en sıcak mart ayını yaşadı: Üst üste onuncu rekor

Sıcak dalgasına ısı kubbesi neden oldu

Meteorologlara göre sıcaklıkların yıllık ortalamaların yaklaşık 10 derece üzerine çıkmasına bir ısı kubbesi neden oldu. Isı kubbesi, sıcak havanın aşağı itilerek oluşturduğu yüksek basıncın etkisiyle sıcaklığın daha geniş alanlarda etkili olmasına yol açtı ve yağmur bulutlarının oluşumunu engelledi.

Daha önce nadiren görülen ısı kubbeleri, iklim değişikliği nedeniyle giderek daha sık görülüyor. Geçen yıl Teksas’ı ve Louisiana’yı vuran ısı kubbesinde 12 kişi hayatını kaybetmişti ve yüzlerce kişi hasta olmuştu.

Isı kubbesinin etkili olduğu bölgelerde sıcağın etkilerine yönelik uyarılar yapıldı ve insanları boğucu sıcaklıklardan kurtarmak için serinleme merkezleri kuruldu.

Yüksek sıcaklık ve nem hastalıkları tetikledi

Yüksek sıcaklık ve nemin bir araya gelmesi, terin hızlıca buharlaşmasına engel olduğu için sıcaklığın daha yüksek hissedilmesine neden oluyor ve insanların yaşadığı rahatsızlıkları arttırıyor.

Phoenix’te 68 yaşında bir adam, dağ yolunda yürüyüş yaparken sıcak çarpması nedeniyle bayıldı ve hastaneye kaldırıldı. Acil servislerde de sıcak havayla ilişkili vakalarda artış görüldüğü bildirildi.

Sıcak havaya bağlı ölümler her geçen yıl artıyor

Son yıllarda ABD’de sıcak havaya bağlı ölümlerde artış görüldü. 2021 yılında sıcak havaya bağlı olarak 1602 ölüm rapor edildi. Bu sayı 2022 yılında 1722, 2023 yılında ise 2302’ye yükseldi.

Son sıcak dalgasında sıcaklıklarla ilişkili bir ölüm rapor edilmemiş olsa da sıcakla ilişkili hastalıkların artıyor ve her geçen gün yeni sıcaklık rekorları kuruluyor. Bu durum, bu yıl sıcak hava nedeniyle gerçekleşen ölümlerdeki artışın devam edebileceğine yönelik endişeleri artırıyor.

Meksika’daki şiddetli sıcak dalgası, yüzlerce ‘uluyan maymun’un ölümüne neden oldu
İklim krizi: Aşırı sıcaklar Hindistan ve Meksika’da 100’den fazla can aldı

More in İklim Krizi

You may also like

Comments

Comments are closed.