İfade ÖzgürlüğüManşetTürkiye

ABD Dışişleri Bakanlığı: Osman Kavala’yı derhal serbest bırakın

0

ABD Dışişleri Bakanlığı, üç yılı aşkın bir süredir tutuklu bulunan Anadolu Kültür Yönetim Kurulu Başkanı ve insan hakları savunucusu Osman Kavala’nın “derhal serbest bırakılması için” çağrıda bulundu.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price‘ın imzasını taşıyan açıklamada, “Kavala’ya yönelik yanıltıcı suçlamalar, hâlâ cezaevinde olması, davalarının birleştirilmesi gibi yöntemlerle duruşmaların sonuçlanmasının sürekli ertelenmesi hukukun üstünlüğüne ve demokrasiye saygıyı baltalamaktadır” denildi.

‘Suçlamalar temelsiz’

Açıklamada aynı zamanda Türkiye’ye Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi‘nin verdiği kararlara uyması gerektiği hatırlatılarak “Davanın Türkiye’nin yasalarına ve uluslararası yükümlülüklere uygun olarak şeffaf ve hızlı bir biçimde sonuçlanması” talep edildi. AİHM, Kavala’nın serbest bırakılması yönünde karar vermişti.

Açıklamada, “ABD vatandaşı olan Henri Barkey‘e yönelik suçlamaların da temelsiz olduğuna inanıyor ve davasının adil, şeffaf ve hızlı bir şekilde sonuçlanması için çağrıda bulunuyoruz” ifadeleri de yer aldı.

You may also like

Comments

Comments are closed.