DünyaManşet

ABD 33 yıl ardından Güney Kıbrıs’a silah ambargosunu kaldırdı

0

Amerika Birleşik Devletleri, 33 yılın ardından Güney Kıbrıs Rum Yönetimi‘ne (GKRY) yönelik uyguladığı silah ambargosunu kaldırdığını duyurdu.  Bu kapsamda ambargo 1 Ekim 2020’den 30 Eylül 2021 tarihine kadar geçerli olmayacak.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Güney Kıbrıs lideri Nikos Anastasiadis‘i arayarak ambargonun kaldırıldığını bildirdi. Bu görüşmenin ardından ise ambargonun kaldırılması ABD’li yetkililer tarafından kamuoyuna açıklandı.

ABD yetkilileri kararın alınmasında Doğu Akdeniz’deki gündemin etkili olmadığını iddia etti. GKRY lideri Anastasiadis, paylaştığı mesajda ambargonun kaldırılmasını memnuniyetle karşıladıklarını ifade etti.

Türkiye: İki ülke arasındaki eşitlik yok ediliyor

Ancak karar, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) ve Türkiye yetkilileri tarafından tepkiyle karşılandı. T.C Dışişleri Bakanlığı’ndan konuya ilişkin yapılan açıklamada kararın iki ülke arasındaki eşitliği yok saydığı belirtildi ve özetle şu ifadeler kullanıldı:

Karar Ada’daki iki halk arasındaki eşitliği ve dengeyi yok saymaktadır. Bu kararın Kıbrıs meselesinin çözüme kavuşturulması yönündeki çabaları olumsuz etkileyeceği de muhakkaktır.

Doğu Akdeniz’de gerginliğin azaltılması amacıyla çaba harcanan bir dönemde, ABD’nin bölge barış ve istikrar ortamını zehirleyen bu tür bir kararın altına imza atması müttefiklik ruhuyla da bağdaşmamaktadır.

ABD’nin bu kararını gözden geçirmesini, bölgede barış ve istikrarın tesisi için mevcut çabalara destek vermesini bekliyoruz. Aksi takdirde Türkiye, garantör ülke olarak, hukuki ve tarihi sorumluluğuna uygun olacak şekilde Kıbrıs Türk halkının güvenliğini garanti altına alacak gerekli mukabil adımları kararlılıkla atacaktır.

KKTC: Yanlış bir karar

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Başbakanı Ersin Tatar, ise kararı  “yanlış bir karar” olarak nitelendirerek “Herkes şunu bilsin ki Türkiye ve onun desteklediği KKTC asla haklarından vazgeçmeyecektir. Yapılması gereken gerginliği artırmak değil gerçekleri görerek barış yoluna gelmektir” dedi.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı da konuyla ilgili tepkilerini dile getirdi.  Kıbrıs’ta ve Doğu Akdeniz’de silahlanma çabalarına katkı yapmak değil, diyalog ve uzlaşmaya yardımcı olmak gerektiğini vurgulayan Akıncı, ABD’nin bu kararının doğru yönde atılmış bir adım olmadığını belirtti.

More in Dünya

You may also like

Comments

Comments are closed.