DünyaManşet

AB liderlerinin Ankara ziyareti Alman siyasetçilerinden tepki topladı

0

Avrupa Birliği Konseyi Başkanı Charles Michel ve AB Komisyonu Başkanı Ursula Von der Leyen Ankara’da Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşmesine Almanya Federal Meclisi’nde grubu bulunan muhalefet partilerinden sert tepki geldi.

DW Türkçe‘nin aktardığına göre, Alman Yeşiller Partisi’nden milletvekili Cem Özdemir,  görüşme öncesinde Twitter hesabından konuyla ilgili bir mesaj yayımlayarak, “Erdoğan muhalefeti tasfiye etmek istiyor. İstanbul Sözleşmesi‘nden çekiliyor. Yüz binlerce masum insanı mahkeme önüne çıkarıyor. Von der Leyen ve Michel ise bugün hediyeler sunmak için Erdoğan’la görüşüyor. Bu Brüksel’in kendini küçültmesi ve Türkiye’deki tüm demokratlarla alay etmesi anlamına gelir” ifadelerini kullandı.

 

Zirve sırasında Erdoğan ve Michel’in koltuklarına oturması ve AB Komisyonu Başkanı Von der Leyen’in ayakta kaldığı anlar çok konuşuldu.

‘Yanlış bir sinyal’

Muhalefet partilerinden liberal Hür Demokrat Parti (FDP) Federal Parlamento Grup Başkan Yardımcısı Alexander Graf Lambsdorff‘a göre ise Von der Leyen ve Michel’in Ankara ziyareti “yanlış bir sinyal.”: Lambsdorff şunları söyledi:  

“Türkiye Cumhurbaşkanının izlediği siyaseti güçlü PR fotoğrafları ile ödüllendirmek için doğru bir zaman değil. Türkiye henüz kısa süre önce, kadınları koruyan İstanbul Sözleşmesi’nden çıktı. Muhalefetin ve gazetecilerin işini yapması ağır bir biçimde engelleniyor ve adaletin tarafsızlığı fiilen ortadan kaldırılmış durumda.”

Türkiye Enerji Bakanı’nın, Doğu Akdeniz’de yakında yeniden doğal gaz arama faaliyetlerine başlanacağı yönündeki açıklamalarına da dikkat çeken Lambsdorff, “Türkiye ile AB’ye tam üyelik müzakerelerinin kesilmesinin zamanı geldi” dedi.

‘Türkiye’nin AB üyeliği bir ilüzyon’

Avrupa Parlamentosunda milletvekillerinden Hıristiyan Sosyal Birlik (CSU) üyesi Manfred Weber ise Türkiye ile Gümrük Birliği’ni genişletme görüşmelerine başlamanın şu an için erken olacağını savunarak, “Türk yönetimi önce bazı adımlar atmalı” dedi. Weber, Türkiye’nin AB üyeliğinin ise “açık bir şekilde ilüzyon” olduğunu ifade etti. 

Kategori: Dünya

İlginizi çekebilir

Comments

Comments are closed.