ManşetTürkiye

AB Komisyonu Başkanı Juncker: Türkiye’nin şu anda AB’de geleceği yok

0
Jean-Claude Juncker

AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker, Türkiye’nin şu anda AB üyeliği geleceğine sahip bir ülke konumunda olmadığını söyledi. Türkiye Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu ise AB’nin tehditlerine pabuç bırakmayacaklarını belirtti.

Jean-Claude Juncker

AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker

Fransız televizyonu France 2’ye konuşan Jean-Claude Juncker, Türkiye’de darbe girişimi sonrası yaşanan gelişmeleri değerlendirdi. İdam cezasının geri getirilmesi durumunda Türkiye’nin AB’ye üyelik sürecinin derhal durdurulacağını söyledi.

Juncker, “Türkiye’de şu andaki mevcut haliyle yakında AB üyesi olabilecek bir durumda değil ve uzun vade de böyle görünüyor” diye konuştu. Juncker, idam cezasının AB’de yeri olmadığını vurguladı.

Çavuşoğlu: AB’nin tehditlerine pabuç bırakmayacağız

Juncker’in açıklamalarına yanıt veren Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da “İdam cezası konusunda görüş bildirebilirler, ama tehditvari açıklama yaparlarsa bu ters teper” diye konuştu. Habertürk televizyonuna konuşan Çavuşoğlu, “AB yetkililerinin böyle tehditvari konuşamayacağını, AB’nin tehditlerine pabuç bırakmayacaklarını” ifade etti. Çavuşoğlu, “Juncker kusura bakmasın. Türkiye’ye tepeden bakarak konuşamaz. Bunu kabul etmeyiz” dedi.

Avrupa Parlamentosu Başkanı Schulz’dan açıklama

Avrupa Parlamentosu Başkanı Martin Schulz

Avrupa Parlamentosu Başkanı Martin Schulz

Bir açıklama da Avrupa Parlamentosu Başkanı Martin Schulz’dan geldi. Bild gazetesine bir demeç veren Schulz Türkiye’nin bu haliyle Avrupa’ya ait olup olmadığı sorusuna “Hayır, kesinlikle değil” cevabını verdi. Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne üyelik standartlarını yerine getirmesi gerektiğini vurgulayan Schulz “Geçen aylardaki baskıcı tedbirler ve mevcut gelişmelerle, Türkiye üyelik perspektifini kendisi mahvetti” diye konuştu.

2005 yılında başlayan Avrupa Birliği üyelik müzakerelerinin sona erdirilmesinin gerekmediğini vurgulayan Schulz idam cezasının tekrar yürürlüğe girmesi halinde bunun olacağını kaydetti. Avrupa Parlamentosu Başkanı Schulz Avrupa Birliği’nin Türkiye’de reformlar için yardımlarını sürdüreceğini ve ülkedeki demokratik güçleri desteklemeye devam edeceğini i

OHAL uyarısı

Türkiye’de OHAL kararı alınmasının ardından ortak bir açıklama yapan AB Dış İlişkiler Yüksek Temsilcisi Frederica Mogherini ve AB Komisyonu’nun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Johannes Hahn, Türk hükümetine çağrıda bulunmuştu. Ankara’dan hukukun üstünlüğü ve insan haklarına saygı duymasını talep eden AB yetkilileri, darbe girişimi sonrası yaşanan gelişmelerin ‘kaygı verici’ olduğuna dikkat çekilmişti.

BM de idam cezasının geri getirilmesi konusunda Türkiye’ye uyarıda bulunmuştu. BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri El Hüseyin, aksi takdirde Türkiye’nin uluslararası hukuku ihlal edeceğini ifade etmişti.

 

(Deutsche Welle Türkçe)

 

 

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.