ManşetTürkiye

88 gündür açlık grevinde olan Kemal Gün oğlunun kemiklerine kavuşuyor

0

Dersim Çet Deresi’ne yapılan hava saldırısında yaşamını yitiren Kemal Gün’ün oğlu Murat Gün’ün kemikleri, Gün ailesinin avukatına teslim edildi.

Artı Gerçek’ten Bahar KılıçGedik’in haberine göre 88 gündür açlık grevini sürdüren Kemal Gün’ün oğlunun kemiklerini İstanbul Adli Tıp’ta Avukat Engin Gökoğlu elden teslim aldı.

Avukat Gökoğlu kemikleri aldıktan sonra kemikleri Dersim’e götürmek üzere Avukat Oya Aslan’a verdi. Gökoğlu’nun eşi gözaltına olduğu için Dersim’e gidemediği belirtildi.

Baba Kemal Gün’ün kemiklerin kendine ulaşmasıyla açlık grevini sonlandıracağı ve ardından cenazenin Dersim’in Hozat ilçesinde toprağa verileceği öğrenildi.

Kemal Gün’ün kızı Beyhan Gün, “Babam açlık grevini bırakmayacak. Yarın kemikleri teslim alır almaz açlık grevini bırakacağını soyledi. Defin işleminden sonra babamı hastaneye götüreceğiz” dedi.

Baba Kemal Gün’ü açlık grevine götüren süreç 7 Kasım 2016’da başladı.

Dersim ile Hozat ilçeleri arasındaki bölgede hava operasyonu yapılmış, bu operasyon sonucunda 11 DHKP-C’li öldürülmüştü. Ölenler arasında Kemal Gün’ün 28 yaşındaki oğlu Murat Gün’de vardı.

Baba Kemal Gün, aylarca oğlunun kemiklerini almak için uğraştı. Çaresiz kalınca 24 Şubat 2017’de Dersim Merkez’de bulunan seyit Rıza Meydanı’nda açlık grevine başladı.

Bu eylem süresince Baba Kemal Gün’e olmadık eziyetler yaşatıldı. Kabahatler Kanunu’na aykırı davrandığı gerekçesiyle onlarca kez ceza kesildi, Baba Kemal Gün’e. Nihayetinde verilen cezaların tutarı 18 bin TL’yi geçti.

Tüm eziyetlere rağmen Baba Kemal Gün açlık grevinden vazgeçmedi, bir tek istediği oğlunun kemikleriydi. O kemikleri alıp kendi eliyle toprağa vermek istiyordu.

Gelişmeler üzerine Dersim ve Diyarbakır Barosu başkanları Dersim’de Valilik ve Savcılık ile görüştü. Savcı, kemiklerin Adli Tıp’tan 1-2 gün içinde getirilip babaya teslim edileceğini söyledi. Baba Kemal Gün ise kemikleri eliyle gömmeyi bekledi, açlık grevini bırakmadı.

Baba Gün’ün oğlunun kemikleri açlık grevlerinin 88. günde avukatına teslim edildi.

 

(Artı Gerçek)

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.