Kültür-SanatManşet

63’üncü Grammy Ödülleri sahiplerini buldu

0

Bu yıl 63’üncüsü düzenlenen müzik dünyasının en prestijli ödülü Grammy Ödülleri komedyen Trevor Noah‘ın sunduğu Los Angeles‘teki törende sahiplerini buldu.

Amerikalı rapçi, şarkıcı ve söz yazarı Megan Thee Stallion “En iyi yeni sanatçı” ödülünü aldı. Ayrıca “En iyi Rap şarkısı” ödülünü kazanan ilk kadın sanatçı oldu.

Yılın şarkısı ‘I Can’t Breath’

“Yılın şarkısı” ödülünü H.E.R‘in yazdığı ve Tiara Thomas ile seslendirdiği “I Can’t Breath” şarkısı kazandı. Bu dalda, Black Parade (Beyonce), The Box (Roddy Ricch), Cardigan (Taylor Swift), Circles (Post Malone), Don’t Start Now (Dua Lipa), Everything I Want (Billie Eilish), If the World Was Ending (JP Saxe and Julia Michaels) değerlendirilen diğer aday şarkılardı.

En iyi albüm: Taylor Swift’in Folklore albümü

“Yılın albümü” dalında Taylor Swift‘in “Folklore” albümü ödüle layık görüldü. Üçüncü kez bu ödülü alan Swift’in 2010’da “Fearless” albümü 2015’te ise “1989” albümü “Yılın albümü” ödülünü almıştı.

Bu dalda yarışan diğer albümler şu şekildeydi: Black Pumas (Black Pumas), Everyday Life (Coldplay), Djesse vol. 3 (Jacob Collier), Women in Music Pt. III – (Haim), Future (Nostalgia) Dua Lipa, Hollywood’s Bleeding (Post Malone).

Yılın kaydı ödülü Billie Eilish’in

Öte yandan, “Yılın kaydı” dalında, Black Parade (Beyonce), Colors (Black Pumas), Rockstar (DaBaby featuring Roddy Ricch), Say So (Doja Cat), Everything I Wanted (Billie Eilish), Don’t Start Now (Dua Lipa), Circles (Post Malone), Savage (Remix), (Megan Thee Stallion featuring Beyonce) şarkılarına karşı Billie Eilish‘in “Everything I Wanted” şarkısı ödülü kazandı.

En iyilerden öne çıkanlar

“En iyi solo performans” dalında Harry Styles‘ın seslendirdiği “Watermelon Sugar” ödüle layık görüldü.

Bu daldaki diğer adaylar ise şu şekildeydi: Yummy (Justin Bieber), Say So (Doja Cat), Everything I Wanted (Billie Eilish), Don’t Start Now (Dua Lipa), Cardigan (Taylor Swift).

En iyi pop-grup performans

“En iyi pop-grup performansı” dalında da ödülü Lady Gaga ve Ariana Grande‘nin seslendirdiği “Rain on Me” şarkısı kazandı.

Pop türünde, “En iyi Pop vokal albümü” ödülünü, Dua Lipa‘nın “Future Nostalgia” albümü aldı.

“En iyi Country Şarkısı” ödülü The Highwomen grubunun seslendirdiği “Crowded Table” şarkısına verilirken, “En iyi Country albümü” ödülü Miranda Lambert‘ın “Wildcard” albümüne verildi.

“En iyi Rock albümü” dalında kazanan The Strokes grubunun “The New Abnormal” albümü olurken, “En iyi Rock Şarkısı” ödülü Brittany Howard‘ın seslendirdiği “Stay High” şarkısına, “En iyi Rock Performansı” ise Fiona Apple‘ın “Shameika” şarkısına verildi.

En iyi Rap albümü Nas’ın

Törende, “En iyi Rap albümü” ödülünün kazanan, rapçi Nas‘ın “King’s Disease” albümü oldu.

“En iyi Rap performansı” ve “En iyi Rap şarkısı” ödülünü, Megan Thee Stallion’un Beyonce ile seslendirdiği “Savage” şarkısı kazanırken, Grammy’de ilk kez bir kadın, “En iyi Rap şarkısı” ödülünü almış oldu. Megan Thee Stallion aynı zamanda “En iyi yeni sanatçı” ödülüne layık görüldü.

Dokuz yaşında Grammy ödülü

Beyonce’un kızı Blue Iyvy dokuz yaşında Grammy ödülü aldı

Beyonce ile Jay-Z’nin kızı 9 yaşındaki Blue Ivy Carter’ın, annesi Beyonce ve Wizkid ile çektiği “Brown Skin Girl” klibi “En iyi müzik videosu” ödülünü kazandı.

Carter, Grammy tarihinde ödül alan en genç ikinci kişi oldu. 2002’de sekiz yaşındaki Leah Peasall, “The Peasall Sisters” grubu ile içinde yer aldığı “O Brother, Where Art Thou?” albümü “Yılın albümü” seçilmişti.

 

You may also like

Comments

Comments are closed.