ManşetTürkiyeYerel

44 tabip odası ve TTB’den açıklama: İkizdere’den Elinizi Çekin!

0

Rize İkizdere’de bulunan Eskencidere Vadisi‘nde Cengiz İnşaat tarafından yapılmak istenen liman projesine ham madde temini sağlamak amacıyla açılması planlanan taş ocağına halkın direnişi devam ederken, çeşitli meslek odaları ve derneklerden de direnişe destek mesajları geliyor.

44 tabip odası ve Türk Tabipleri Birliği (TTB) birlikte yayımladıkları açıklamayla İkizdere halkının yanında oldukları mesajını verdi.

‘Ekolojik yıkıma neden oldu’

44 tabip odası tarafından Eskencidere Vadisi’ndeki direnişe destek olmak için yapılan açıklamada, şirketin şimdiye kadar çok sayıda ağacı keserek ekolojik yıkıma sebep olduğu kaydedildi:

Rize’nin İkizdere ilçesinin doğa harikası İşkencedere Vadisi’nde, Cengiz İnşaat tarafından yapılmak istenen taş ocağına karşı yöre halkının direnişi sürüyor. Bölgede yapılmak istenen bir liman inşaatı için dolgu malzemesi olarak kullanılmak üzere İşkencedere Vadisi’nde iki taş ocağı birden kurmak isteyen inşaat firması, kolluk kuvvetlerinin korumasında, 23 Nisan’da uygulanan sokağa çıkma yasağından faydalanıp iş makinelerini de getirerek acımasızca vadinin ekosistemini tahrip etmeye başladı. Şirket, yaşam savunucularının direnişine rağmen çok sayıda ağacı keserek bölgede şimdiden büyük oranda ekolojik yıkıma neden oldu.”

‘Halka para cezası uygulanıyor’

Açıklamada, direnen halka yapılan gözaltılara da dikkat çekilirken, sokağa çıkma kısıtlamasını ihlal ettikleri öne sürülerek halka para cezası uygulandığı ifade edildi:

On altı milyon tondan fazla taş çıkarmak amacıyla kurulmak istenen taş ocağı, dünyada öncelikli olarak korunması gereken 200 ekolojik bölgeden biri olan İkizdere Vadisi’nin bir kolu olan İşkencedere Vadisi’ndedir. Bölge, “doğal sit nitelikli koruma alanı” ve kısmen “doğal sit-sürdürülebilir koruma ve kontrollü kullanım alanı” olarak tescil edilmiş durumdadır. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından “Termal ve Kış Turizmi Yeni Destinasyonu” olarak da belirlenen vadide, bakanlık tarafından “örnek yayla” modeli uygulanmasına karar verilmişti. İşte bu doğal güzellikleriyle ilgi çeken İkizdere Vadisi’ndeki turizmin getireceği çevre sorunları tartışılırken, şimdi daha büyük bir yıkım; iki tane birden taş ocağı, bölgede pandemi günlerinin sokağa çıkma kısıtlamaları da fırsat bilinerek kurulmak isteniyor. İnşaat şirketinin ağaçları kesmesine engel olmak isteyen İkizdereliler gözaltına alınıyor, üzerlerine göz yaşartıcı gaz sıkılıyor ve sokağa çıkma kısıtlamasını ihlal ettikleri GEREKÇESİYLE İkizdere halkına para cezası uygulanıyor.

‘Halkın katılımı sağlanmalı’

İkizderelilerin direnişinin desteklendiği ifade edilen açıklamada, taş ocaklarının açılmadan önce her aşamada halkın katılımının sağlanması gerektiğine işaret edildi:

Anayasamızın 56. maddesinin kendilerine verdiği yasal haklarını kullanarak; ağacıyla, kuşuyla, yaban hayatıyla, suyuyla çevrelerine ve sağlıklı bir ortamda yaşama haklarına günlerdir sahip çıkan tüm İkizderelilerin bu haklı direnişini destekliyoruz.

Taş ocaklarının açılmadan önce her aşamasında halkın katılımının sağlanmasını, bütüncül ve gerçek boyutuyla çevresel etki değerlendirmesinin yapılmasını talep ediyoruz. Ayrıca çevresel etki değerlendirmesiyle birlikte, gerçekleştirilmek istenen projenin toplum sağlığı üzerine yaratacağı potansiyel etkileri ölçmek için “sağlık etki değerlendirmesi” yöntemi, ülkemizde de yasal yapıya kavuşturularak uygulanmalıdır.”

‘Taş ocağından vazgeçilmeli’

Açıklamada vadide taş ocağı kurulmasından vazgeçilmesi ve halka pandemi kısıtlamaları gerekçe gösterilerek uygulanan tüm cezaların iptal edilmesi talep edildi:

Bugün İkizdere’de olanlar; bu zor pandemi günlerinde insanımız can derdindeyken, ülkemizin her tarafında sürdürülen, para uğruna çevre talanı ve yıkımı projelerinin tipik bir örneğidir. Türk Tabipleri Birliği olarak; yaşam alanlarını ve yüzyıllardır bölgede hüküm süren yabanıl hayatı, her türlü baskıya direnerek savunmak için nöbet tutan İkizdereliler ile dayanışma içindeyiz. Vadiye giren iş makinelerinin derhal geri çekilmesini, İşkencedere Vadisi’nde taş ocağı kurulmasından vazgeçilmesini ve bölge halkına pandemi kısıtlamalarını ihlal ettikleri gerekçesiyle uygulanan tüm cezaların iptal edilmesini istiyoruz.”

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.