DünyaManşet

33 Latin Amerika ülkesi Chavez öncülüğünde birleşiyor

0

Venezuela Devlet Başkanı Hugo Chavez‘in öncülüğünde bir araya gelen 33 Latin Amerika ve Karayip ülkesi, ABD’nin bölgedeki üstünlüğünü dengeleyecek bir birlik oluşturmak için çalışıyor.

Venezuela, Brezilya’dan Jamaika’ya onlarca bölge ülkesinin devlet başkanları ve üst düzey yetkililerinin bir araya geleceği iki gün sürecek zirveye ev sahipliği yapacak.

Latin Amerika ve Karayip Ülkeleri Topluluğu (CELAC) ile temel olarak bölgesel sorunların çözümünde rol oynaması ve ülkeler arasındaki ilişkilerin geliştirilmesi ve ekonomik kalkınmanın desteklenmesi amaçlanıyor.

Chavez öncülüğündeki girişime en büyük destek, bölgedeki sosyalist hükümetlere sahip Latin Amerika için Bolivarcı İttifak (ALBA) ülkelerinden geliyor.

CELAC’ın işleyişiyle ilgili kuralların belirlenmesi, demokratik normlarla ilgili bir anlaşma imzalanması ve örgütün resmi olarak kuruluşu ve ortak prensipler konusunda bir deklarasyon yarın başlayacak zirvenin gündemini oluşturuyor.

Arjantin Dışişleri Bakanı Hector Timerman’ın, ”parçalanmış bir bölgenin yeniden birleşmesi” olarak tanımladığı ve 2008 yılında Brezilya’da yapılan bir toplantı ile başlayan girişim, bölge ülkelerinin büyük bölümü tarafından destekleniyor.

(Demokrat Haber)

More in Dünya

You may also like

Comments

Comments are closed.