Kültür-SanatDuyurularKadınManşet

3. Kadın Yönetmenler Festivali 29 Şubat’ta başlıyor

0

3. Kadın Yönetmenler Festivali 29 Şubat- 5 Mart tarihleri arasında Buca Tarık Akan Gençlik Merkezi’nde gerçekleşecek. Bu yılın teması ise “Her kadın başka hayaller kurar”.

Buca Belediyesi‘nin ev sahipliğinde, İzmir Büyükşehir Belediyesi‘nin katkılarıyla düzenlenen ve altı gün sürecek festival 37 film gösterimi, 7 atölye ve 2 panelden oluşuyor.

Seçkide yer alamayan filmler için Face to Face

56 Kadın yönetmenin 80 filmle başvurduğu festivalde, seçkide yer alamayan filmler içinse “Face to face” bölümü gerçekleştirilecek. Face to Face için akademisyenler, sinema yazarları ve yönetmenlerden oluşan kurul, seçilmeyen filmlere gerekçelerini açıklayarak, genç sinema öğrencilerinin üretimlerine katkıda bulunmayı hedefliyor.

Taranç: Kadın sinemacıların hayallerini buluşturuyoruz

Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi, Değişim Liderleri Derneği ve WMC Turkey (Kameralı Kadınlar) işbirliğiyle gerçekleşen festivalin direktörlüğünü ise Gülten Taranç üstleniyor. Taranç festival ile ilgili olarak şunları söyledi:

Bu yılın teması “Her Kadın Başka Hayaller Kurar”, üç yıldır kadın sinemacıların hayallerini İzmirliler ile buluşturuyoruz. Kadın Yönetmenler Haftası Festival olarak geliyor. Festival ekibinin tamamı kamera arkasından geliyor, bir yönetmen olarak yerel yönetimlerle sinemacıların bir araya gelmesini önemli buluyorum, İzmir doğal platolarıyla, ışığıyla, sevecen halkıyla film çekimleri için çok elverişli…

Biz kadın sinemacılar festival vesilesiyle bir araya geliyoruz ve kadın sinemacıların yeni mekanlar tanımalarına, kentteki yeni hikâyeleri keşfetmelerine de vesile oluyoruz. İzmir’i hayallerimizi izlemeye ve paylaşmaya bekliyoruz.

You may also like

Comments

Comments are closed.