ManşetTürkiye

3. Havaalanı Terkos Gölü’ndeki kuşların sonu demek

0
Terkos Gölü'nde yaşayan kuşlar 3. Havaalanı yapıldığında kendilerine yaşama alanı bulamayacaklar

Terkos Gölü'nde yaşayan kuşlar 3. Havaalanı yapıldığında kendilerine yaşama alanı bulamayacaklar

İstanbul Kuş Gözlem Topluluğu, 3. havalimanının yapılacağı Terkos Gölü çevresinin göçmen kuşların uğrak yeri olduğunu belirterek, kuşların zarar göreceklerini söyledi

İstanbul’a 3. havalimanının yapılacağı Terkos Gölü civarı yüz binlerce kuşun geçiş alanı olması nedeniyle büyük risk taşıyor. Kuşların göçü ve uçuş güvenliği açısından 3. havaalanının yerini uygun bulmayan İstanbul Kuş Gözlem Topluluğu, ilkbahar ve sonbaharda yüz binlerce kuşun o bölge üzerinden göç ettiğini, uçakların tırmanması sırasında motora kuş girme olasılığının çok yüksek olacağını vurguladı.

Cumhuriyet gazetesinin haberine göre; İstanbul Kuş Gözlem Topluluğu (İKGT), Atatürk Havalimanı’nda bile yoğun risk altında olmasına karşın uçuş güvenliği açısından herhangi bir değerlendirme yapılmadan uçuşa devam edildiği anımsatılarak yeni bir havaalanının yapılacağı bölgenin daha riskli olduğunu belirtti.

Topluluk adına yapılan değerlendirmede kuş-uçak çarpışması riskinin sadece göç dönemlerinde geçerli olmayacağı Terkos’un aynı zamanda önemli bir kışlama alanı olduğu kaydedildi. Her yıl on binlerce kuşun bölgedeki göllerde kışladığına dikkat çekildi.

ÇED sürecinde 1.5 ay gibi kısa bir zamanda kuş göçlerine dair ayrıntılı rapor hazırlanamayacağını belirten topluluk en az bir yıl boyunca çok detaylı sayımlar ve izlemelerin yapılması gerektiğini vurguladı.

Toplam 91 milyon 666 bin 158 metrekarelik alana sahip projenin ÇED süreci de 6 Kasım Salı günü Arnavutköy Tayakadın İlköğretim Okulu’nda yapılan toplantı ile başla. Proje kapsamında 3 bin 800 metre uzunluğunda 6 pist yapılması öngörülüyor.

(T24)

 

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.