Kültür-SanatManşetTürkiye

28’inci İstanbul Caz Festivali 1 Eylül’de başlıyor: Tüm etkinlikler açık havada

0

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından düzenlenen İstanbul Caz Festivali, 1 Eylül’de başlıyor. Açık hava mekanlarında 24 gün boyunca sürecek festival kapsamında 40’a yakın konser ve çeşitli etkinlikler gerçekleştirilecek.

Tüm konser ve etkinliklerin Covid-19 önlemleri kapsamında alınacak tedbirlere uygun olarak açık hava mekanlarında yapılacağı Festivalin bu yılki başlığı “Caz hissediyorum.” İstanbul Caz Festivali Direktörü Harun İzer, başlığın açıkhavada, doğada olma fikrinden çıktığını, iyi hissediyorumdan caz hissediyorum’a evrildiğini söyledi.

Dünyaca ünlü müzisyenler

Bu yıl 28’incisi düzenlenen festival maratonunda konser verecek isimler arasında Afrika müziğinin dört Grammy ödüllü ismi Angelique Kidjo,  “İhtimaller” projesiyle Kenan Doğulu, Ennio Morricone’ye ithaf ettiği albümü “Morriconne Stories”den parçalarla Avrupa cazının önde gelen alto saksofonistlerinden Stefano Di Battista, Hollandalı müzisyen ve prodüktör Niels Broos ile festivale özel projesiyle Mabel Matiz, geçen yıl Grammy’ye aday gösterilen Altın Gün, Karsu, BBC Yılın Sanatçısı Ödülü’nü kazanan ve Glastonbury ile Latitude festivalleri gibi önemli müzik sahnelerinde yer alan Arlo Parks yer alıyor.

Parklarda ücretsiz konserler

Festivalin ücretsiz “Parklarda Caz” konserlerine bu yıl İstanbul Büyükşehir Belediyesi işbirliğiyle düzenlenecek #İstanbulBirSahne konserleri de eklenecek.

Ücretsiz park konserleri şöyle:

● 1 Eylül Çarşamba, Maçka Demokrasi Parkı, Şişli
● 3 Eylül Cuma, Habitat Parkı, Şişli
● 4 Eylül Cumartesi, Fenerbahçe Parkı, Kadıköy
● 18 Eylül Cumartesi, Beylikdüzü Yaşam Vadisi
● 19 Eylül Pazar, Sanatçılar Parkı, Beşiktaş

#İstanbulBirSahne etkinliklerinde yer alacak sanatçılar arasında ise Ayşe Tütüncü Dörtlüsü, Batu Şallıel “The Way”, Bîdar, Burak Dursun Quintet, Cazzip Project, Cemre Necefbaş Quartet, Ceyda Özbaşarel Band, Deniz Taşar & Adem Gülşen, Erkan Zeki Ar Quartet, Sibel Demir Quintet, Şenay Lambaoğlu ve The Kites gibi isimler yer alıyor.

Bir diğer etkinlik “Gece Gezmesi” ise bu yıla özel Beykoz Kundura‘nın farklı sahnelerine dağılacak.

Yaşam boyu başarı ödülü Tülay German’a

Festival programını tanıtmak amacıyla düzenlenen çevrim içi düzenlenen tanıtım toplantısında konuşan İKSV Genel Müdürü Görgün Taner, “Festivallerimizle İstanbul’un kültür-sanat yaşamını yeniden güçlendirmek için çalışmaya devam ediyoruz. 28. İstanbul Caz Festivali de İstanbul’un dört bir yanındaki parklarda ve açık hava mekanlarında, aralarında her yaştan izleyicinin katılabileceği ücretsiz konserlerin de bolca olduğu zengin ve çeşitli bir program sunacak. Sanatın, müziğin bize ne kadar iyi geldiğini hep birlikte hatırlayacağız” dedi.

İstanbul Caz Festivali Direktörü Harun İzer ise bu yılki festivali Covid-19 pandemisini dikkate alarak eylül ayında planladıklarını belirterek, “İKSV, yaşanan zor şartlara rağmen bu yıl da sahne emekçileri ve kültür hayatının farklı paydaşları ile İstanbul Caz Festivali’ni gerçekleştirerek şehirde kültür-sanat faaliyetlerinin canlanmasına katkı sağlayacak ve müzisyenleri yeniden sahne ve dinleyicileri ile buluşturacak” diye konuştu.

Festivalin bu yılki “Yaşam Boyu Başarı” ödülü de ses sanatçısı Tülay German‘a verilecek.

Ayrıntılı program için tıklayın.

 

You may also like

Comments

Comments are closed.