LGBTİ+Manşet

26. LGBTİ+ Onur Yürüyüşü’ne polis müdahalesi: 11 gözaltı

0

26. İstanbul LGBTİ Onur haftası kapsamında her yıl düzenlenen Onur Yürüyüşü polis müdahaleleri alatında geçti.

İstanbul Valiliği tarafından yasaklanan yürüyüş öncesi polis Taksim’i TOMA ve barikatlarla adeta abluka altına aldı.

İstiklal Caddesi’ne giriş yapan her sokak emniyet güçleri tarafından kapatıldı.

LGBTİ+ ların İstiklal caddesine girişlerine ise izin verilmedi.

Polisle yapılan görüşmeler sonucunda Mis Sokak’ta basın açıklaması yapılmasına izin verildi.

Görüşmenin ardından aktivistler yürüyüş yapılmayacağını, basın açıklaması gerçekleştirileceğini söyledi.

Mis Sokak’ta bir araya gelen yüzlerce kişi, ‘Nerdesin aşkım buradayım aşkım’, ‘Susma haykır eşcinseller vardır’, ‘Aşk aşk hürriyet uzak olsun nefret’ sloganları attı.

Mis Sokak’ta okunan açıklamada Valiliğin yasağına tepki vardı.

“Valilik kendisine verilen yetkiyi bir kez daha toplumun belli bir kesimine karşı ayrımcılık uygulayarak suç işledi.” denilen açıklamada “Ankara Valiliği’nin getirdiği süresiz yasak ve yıllardır Onur Yürüyüşleri’ne yönelik engeller göstermiştir ki, bu yasaklar eylemlere değil, varoluş biçimlerine yöneliktir. Valiliğin kararı var olan nefretin bir parçasıdır ve meşru değildir. Onur yürüyüşleri tam da bu sebeplerle önemlidir ve yapılmalıdır. Bizleri engellemeye yönelik tüm beyhude çabalara rağmen onurumuzla buradayız ve bu yasakları tanımıyoruz” ifadeleri kullanıldı.

“Güvenlik bahanesi tek kelime ile komiktir”

Açıklamanın devamında ise şu ifadelere yer verildi:

“Valiliğin yasak kararında gösterdiği güvenlik bahanesi tek kelime ile komiktir. Yürüyüşlerimiz yasaklanmadan önce on üç yıl boyunca barışçıl bir şekilde düzenlendi. Bu yürüyüşler her geçen sene daha da kalabalıklaştı ve varoluşundan itibaren nefretle yüz yüze yaşayan biz LGBTİ+’ler için kendimizi güvende hissedeceğimiz ve sesimizi duyurabileceğimiz alanlar açılmasına aracılık etti. Bu barışçıl yürüyüşlerin aksine devletin işlediği nefret suçları, polis şiddeti ile yadsınamaz bir biçimde görünür hale geldi. Bizler her yıl olduğu gibi bu yıl da burada, bu sokaklardayız. Kahkahalarımız, bağırışlarımız ve sloganlarımız hala bu sokaklarda yankılanıyor. Binlerce insanın katıldığı ve görünürlüğümüzü kutladığımız yürüyüşlerimizi çok özlüyoruz. Bugün burada varoluşumuzun verdiği onurla ve onurumuzun verdiği güçle bizlere sınırlar çekmeye çalışanlarla alay ediyoruz.”

Önlemlere rağmen, İstiklal Caddesi’ne çıkarak ” Onur Yürüyüşü ” yapmak isteyen gruplar ile Polis arasında gerginlikler yaşandı. Polis müdahale ederek ara sokaklarda kovaladığı eylemcileri, plastik mermi atarak ve gaz sıkarak dağıttı. Polis müdahalesinde 11 kişi gözaltına alındı.

 

(Cumhuriyet)

Kategori: LGBTİ+

İlginizi çekebilir

Comments

Comments are closed.