KadınManşet

25 Kasım Kadına Şiddetle Mücadele Günü’ne doğru: Mirabal kızı Türkiye’ye geliyor

0
Minou Mirabal, annesi Minevra Mirabal’in fotoğrafıyla

Dominikli Mirabal Kız Kardeşler’in anısına ithaf edilen 25 Kasım Kadına Şiddetle Mücadele ve Dayanışma haftası etkinlikleri kapsamında Ankara, İzmir ve İstanbul olmak üzere üç şehirde yapılacak  programa kıymetli bir misafir katılacak: Minerva Josefina Tavárez (Minou) Mirabal.

25 Kasım 1960 tarihinde, Dominik’te Trujillo diktatörlüğüne karşı mücadele eden Sosyal Değişim Hareketi’nin üyesi Mirabal kızkardeşler,  diktatörün emriyle askerlerin tecavüzüne uğrayarak, korkunç işkencelerle ve vahşice öldürüldüler. Cezaevindeki eşlerini ziyaretten dönerken aracı kullanan şoför de onlarla birlikte öldürüldü ve kaza süsü vermek için araçları uçurumdan aşağıya atıldı.

Mirabel kız kardeşlerden birinin kod adının “Kelebek” olmasından da esinlenerek; o günden sonra üç kız kardeş, gerek Dominik’te gerek dünyada “Kelebekler” adıyla anıldılar.

Patria, Dede ve Minevra Mirabal

1981 yılında Kolombiya’da düzenlenen Latin Amerikalı ve Karaipli Kadınlar Kongresi’nde 25 Kasım tarihi, Mirabel Kardeşlerin anısına “Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü” olarak ilan edildi. Latin Amerika’nın ilerici kadınlarının bu kararı, aslında faşist diktatörlüklerin şiddetine karşı kadınlar cephesinden bir mücadele ilanıydı.

Ardından 25 Kasım günü, 1999’da BM Genel Kurulunda Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü ilan edildi.

Dünyanın dört bir yanında olduğu gibi Türkiye’de de yıllardır kadınlar her sene 25 Kasım’da Mirabal Kardeşleri de hiç unutmadan şiddete karşı seslerini yükseltiyor.

Katledilen kızkardeşlerin geride kalan altı çocuğundan biri, Minerva Mirabal’ın kızı Minou Mirabal, Türkiye’deki kadın hakları örgütleri ve sivil toplumun ortak katkılarıyla 25 Kasım Haftası’nda kadınların konuğu olacak.

Minou Mirabal kimdir?

Türkiye’ye daha önce de parlamenter olarak resmi ziyaretlerde bulunan Minou Mirabal, bu sefer ilk kez kadın örgütleri ve öğrencilerle buluşacak.

Minou ülkesinde olduğu kadar uluslararası alanda da tanınan bir filolog ve politikacı. Dört yıl Şansölye Yardımcılığı, üç dönem milletvekilliği yaptı. Küresel Eylem Parlamenterleri (PGA) Başkanı olarak ve Uluslararası Ceza Mahkemesi (ICC) ile Mağdurlar için Güven Fonu için 76 ülkede 20 yıldan fazla çalıştı. Halen ICC’deki görevine devam ediyor.

Minou, her ikisi de Dominikli avukat ve aktivist olan Manuel Aurelio Tavárez Justo ve María Argentina Minerva Mirabal’ın kızıdır. Her ikisi de Diktatör Rafael Trujillo’yu devirmek amacıyla 1960’da kurulan 14 Haziran politik hareketinin kurucularındandır.

Annesi ve iki teyzesi (Mirabal Kızkardeşler) 1960’da, diktatorün düzenlediği suikast sonucu, babası da 1963 yılında cuntacılar “Triumvirate” tarafından öldürülmüştür. Ailesi ülkesinde “şehitler” ve “ulusal kahramanlar” olarak anılır.

Minou’nun babası Manuel Aurelio Tavárez Justo ve María Arjantin Minerva Mirabal, üniversitede okurken tanışırlar

7 yaşında yetim kalan Minou, öldürülen diğer kardeşlerinin de çocuklarını büyüten teyzesi Dede Mirabal tarafından büyütülmüştür.

2002-2016 yılları arasında, üç dönem boyunca Ulusal İlçe Alt meclisinde Milletvekili olarak görev yapan Minou 1996-2000 yılları arasında Dışişleri Bakan yardımcısı olarak görev yapmıştır. 2016 yılında, Dominik Cumhuriyeti’nde yapılan genel seçimlerde, Demokratik İttifakın ve Demokratik Tercih Partilerinin ortak Cumhurbaşkanı adayı olmuştur.

Haziran 2020’de, Tavarez, Uluslararası Ceza Mahkemesi’nin Taraf Devletler Meclisi’nin, Uluslararası Ceza Mahkemesinin görev alanına giren suçların işlenmesi sonucu kurban olanlar için kurulan Kurbanlar için Güven Fonunun Yönetim kuruluna Latin Amerika ve Karayipler adına seçildi.
Aralık 2021’de, Uluslararası Parlamenterler Birliği (IPU) Latin Amerika ve Karayip Ülkeleri Grubu (GRULAC) yönetimine, 3 yıllık bir süre için ikinci kez seçildi. 2021-2024 dönemi için de, Yönetim kurulu tarafından GRULAC grubunun başkanı olarak görev yapmak üzere seçildi.

Patria Mirabal, kucakta oğlu Raul Gonzalez, Maria Teresa Mirabal kızı Jackeline ile, Minevra Mirabal’in çocukları Manolo ve Minou (Minou’nun teyzeleriyle birlikte son fotoğrafı)

Kelebekler her yerde

Dominik Cumhuriyeti Büyükelçiliği ile birlikte Uçan Süpürge Vakfı’nın sekretaryasını yürüttüğü, 15-20 Kasım tarihleri arasında İstanbul, Ankara ve İzmir’de gerçekleşecek etkinliklere sivil toplumun tüm bileşenleri, özellikle gençler ve kadınlar davetli.

Minou’nun birbirini destekleyen ve güçlendiren farklı kimlikleri var. Program bu çeşitliliği gözeterek hazırlandı. Üç ilin her birinde farklı temalarda gerçekleşecek etkinliklere ek olarak Eşik Platformu’nun düzenleyeceği çevrimiçi söyleşi ile Türkiye’nin, belki de dünyanın dört bir yanından kadınlar bir araya gelecek.

Program:15-20 Kasım 2022

İSTANBUL PROGRAMI – 16 Kasım 2022 Çarşamba

12.30-15.30: Kadın ve Siyaset Paneli

Şişli Belediyesi Nazım Hikmet Kültür Merkezi

Programın Detayları için: KaDer

İZMİR PROGRAMI –

17 Kasım 2022 Perşembe:

16.00-17.00: Konak Belediyesi Kadın Müzesi Sınırları Aşan Kadınlar “25” sergisi açılışı

18 Kasım 2022 Cuma:

11.00-13.00: İzmir Gazeteciler Cemiyetinde Basın Toplantısı

14.00-17.00:  Demokrasi, İnsan Hakları ve Kapsayıcılık Paneli

İzmir Ticaret Odası Meclis Salonu

Panelist: Elfin Tataroğlu

ANKARA PROGRAMI – 19 Kasım 2022 Cumartesi:

13.00-16.00: Kadınların Adalete Erişimi Paneli

Türkiye Barolar Birliği Av. Teoman Evren Konferans Salonu

Panelist: Eylem Ümit Atılgan

20.00-22.00: Türkiye’nin dört bir yanından kadınların katılacağı basına açık Eşitlik İçin  Kadın Platformu (EŞİK) Çevrimiçi toplantısı: Otoriter Rejimlere, Eril Şiddete Karşı Kadın Direnişi ve Eşitlik Mücadelesi:  “Kelebek Etkisi” (Simultane çeviri yapılacak) 

Panelist: Yakın Ertürk

Moderator: Selen Lermioğlu

Kategori: Kadın

İlginizi çekebilir

Comments

Comments are closed.