İklim KriziManşetTarım-Gıda

22 ilde tarımsal kuraklık yaşanıyor

0
blank
Fotoğraf: AA

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, nisan ayı sonu itibariyle Güneydoğu Anadolu Bölgesi, Doğu Anadolu Bölgesi, Ege Bölgesi ve İç Anadolu Bölgesi‘nin bazı illeri olmak üzere toplam 22 ilde tarımsal kuraklık yaşandığını duyurdu.

Bayraktar yaptığı yazılı açıklamada Türkiye Ziraat Odaları Birliği 2020-2021 Tarımsal Üretim Dönemi Kuraklık Risk Tahmin Raporu‘nu değerlendirdi. Çiftçilerin ürettikleri ürünlerin bu yıl da çeşitli afetlere maruz kaldığını belirten Bayraktar, kayıplar yaşandığını ve yaşanmaya devam ettiğini söyledi.

Yağışlar yüzde 23,6 azaldı

DHA’nın aktardığına göre Bayraktar, “Kaydedilen yağışlar normaline göre yüzde 23,6, geçen yıla göre yüzde 18,6 azalmıştır. Bu yıl üretim sezonunun başından itibaren yağışların yetersiz olması meteorolojik kuraklığa neden olmuştur. Gelinen son durum değerlendirildiğinde mayıs ayında ise, bazı illerimizde tarımsal kuraklığa kadar ilerlediği görülmüştür. Bu durum kış aylarının kurak geçmesine neden olmuştur ve ekimi yapılan hububat, baklagil ve bazı yem bitkileri ekilişlerinin gelişimini olumsuz etkilemiştir” bilgisini paylaştı.

blank

Fotoğraf: DHA Arşiv

‘Buğday, arpa, mercimek stresten dolayı kurudu’

Yağış düşüklüğünün en belirgin hissedildiği bölgenin Güneydoğu Anadolu Bölgesi olduğunu ifade eden Bayraktar, “Güneydoğu Anadolu Bölgesi, 2020 yılı verilerine göre ülkemiz buğday üretiminin yaklaşık yüzde 20,7’sini ve arpa üretiminin yüzde 12,6’sını gerçekleştirmiştir. Nisan ayında bölgede havalar ısınınca mutlak yağışa dayalı buğday, arpa ve mercimek stresten dolayı kurumuştur” dedi.

Bayraktar, bu bölgede rekoltede yüzde 20 ile yüzde 90 arasında değişen oranlarda kayıp beklendiğini, mayıs ayında gerçekleşecek yağışların bu kaybın etkisini azaltmada yeterli olmayacağını söyledi.

‘Lodos toprağın nemini düşürdü’

Ülkemizde buğday üretiminin yaklaşık yüzde 32’sini, arpa üretiminin yüzde 53’ünü gerçekleştiren İç Anadolu bölgesinin toplam 201,5 milimetre yağış aldığını aktaran Bayraktar, “Yağışlar normaline göre yüzde 30,7, bir önceki yıla göre yüzde 20,3 azaldı. Ayrıca, bölgede barajların su durumu da yetersizdir” dedi.

Bayraktar, İç Anadolu Bölgesi’nde bu yıl yaşanan diğer önemli sorunun Konya’da Lodos rüzgarlarının nisan ayında gerçekleşen yağışların etkisini azaltması olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

Nisan ayında yağışlar yağmur şeklinde olmasına rağmen aşırı sıcak rüzgâr, toprak yüzeyini kurutmuştur. Ayrıca rüzgârla gelen çöl tozları bitkilerin üzerini kaplamıştır. Lodos toprağın nemini düşürmüş, mevcut karların hızla erimesine neden olmuş ve karın faydasını azaltmıştır.”

Bayraktar, “Nisan ayı sonu itibariyle buğday rekoltesinde Konya’da yüzde 25, Sivas ve Aksaray illerinde yüzde 20 kayıp beklenmektedir. İç Anadolu Bölgesi’nde hububatta kesin rekolte tespiti için mayıs ayı yağışları belirleyici olacaktır” ifadelerini kullandı.

blank

Ege’de yazlık ekilişlerde su sıkıntısı

Buğday üretiminin yüzde 8,5’ini, arpa üretiminin yüzde 9,9’nu gerçekleştiren Ege Bölgesi’nde hububatta kuraklık yaşandığını ifade eden Bayraktar, “Ancak hidrolojik kuraklık nedeniyle yazlık ekilişlerinde su sıkıntısı yaşanmaktadır. Bahar yağışları yeterli gibi gözükse de barajlardaki su yetersizliği tehlikeli boyuttadır” dedi.

Bayraktar, “Ancak, Denizli istisnai olarak yağış düşüşünün belirgin hissedildiği ilimiz olmuştur. Ege Bölgesi, mart ayında 82 milimetre, nisan ayında ise 36,1 milimetre yağış almıştır” bilgisini paylaştı.

‘2 milyon ton rekolte kaybı bekleniyor’

Doğu Anadolu’da kuraklığın yem bitkileri ve meraları etkileyeceğini, hayvansal üretimin düşmesine neden olacağını kaydeden Bayraktar, “Doğu Anadolu Bölgesi’nde hububatta kesin rekolte tespiti için mayıs ve haziran ayları yağışları belirleyici olacaktır. Buğday, arpa ve kırmızı mercimekte yaşanan verim kaybı mayıs ayında yağışların yeterli olmaması durumunda daha da artacaktır” ifadelerini kullandı.

Kuraklık yaşanan bu illerde geçen yıl buğday rekoltesine göre toplam 2 milyon ton rekolte kaybı beklendiğini dile getiren Bayraktar “Kurak geçen nisan ayının ardından mayıs ayının ilk haftasında beklenen yağışın düşmediği görüldüğünde önümüzdeki süreçte kaydedilecek yağışların özellikle Güneydoğu Anadolu Bölgesinde hububat ve mercimek üretimine faydası olmayacaktır. Diğer taraftan mayıs ayı boyunca yağışların normaller düzeyinde olmaması durumunda İç Anadolu ve Doğu Anadolu Bölgelerinde kayıp artacaktır”dedi.

 

Kategori: İklim Krizi

İlginizi çekebilir

Comments

Comments are closed.