EğitimHayvan HaklarıManşet

2023 yılı için Burak Özgüner Öğrenci Teşvik Bursu başvuruları açıldı

0

Burak Özgüner Hayvan Hakları Çalışma Merkezi‘nin (BURHAK)  2023 boyunca aktivist öğrencilere ikinci kez vereceği, öğrenci teşvik bursu için başvurular açıldı.

“Hayvana, insana, yeryüzüne özgürlük” isteyen ve herkes için adil bir dünya hayal eden, bunu somut projeler üreterek ya da mevcut projelere destek vererek hayata geçiren öğrencileri teşvik etmek ve desteklemek amacıyla oluşturulan burs programı, bütün ayrımcılık biçimlerine karşı mücadele etmiş, yazarımız ve yol arkadaşımız Burak Özgüner’in anısına ikinci defa düzenleniyor.

Bursa her yaştan ön lisans, lisans ve yüksek lisans öğrencileri başvurabiliyor.  Burs alacak öğrencilerin sayısı, burs destekçilerinin artmasına bağlı olarak yükselecek. 2023 burs döneminde, sömestr ve yaz tatilleri de dahil olmak üzere dönem sonunda öğrencilerin yarıyıl not ortalaması 2.00 olması koşuluyla aylık 750 TL olarak, 12 ay devam edecek. Bursa başvuru için vatandaşlık sınırlaması bulunmuyor.

Başvuru Koşulları

  1. Öncelikli olarak hayvan hakları/özgürlüğü alanında olmak üzere, insan hakları, LGBTİ+ hakları, ekoloji ya da genel anlamda sosyal sorumluluk, sivil toplum, aktivizm alanlarının birinde veya birden fazlasında farkındalık sahibi olmak ve aktif çalışmalar yürütüyor olmak,
  2. Üniversite öğrenimi boyunca genel not ortalaması 2.00’nin altına düşmemiş olmak,

Ayrıca,

  • Öğrencinin hayvan sömürüsüne karşı olması, aynı zamanda bu sömürünün ekolojik dengede yarattığı hasarın farkında olması ve vegan olması tercih sebebi olacak.
  • Öncelikli olarak ihtiyaç sahibi aktivist öğrencilerin başvurması teşvik ediliyor.

Başvuru şekli

[email protected] adresine fotoğraflanmış ya da taranmış şekilde gönderilecek belgeler şöyle:

  1. Öğrenci belgesi (üniversiteyi yeni kazanan adaylar için ÖSYM sonuç belgesi),
  2. Güz 2022 dönemine kadarki transkriptleri,
  3. Belirtilen alanlardaki çalışmalarınızı özetleyen ve bursun neden size verilmesini düşündüğünüzü anlatan başvuru/niyet mektubu. Dileyen çalışmalarına dair link/fotoğraf/belge ekleyebilir.

Son Başvuru tarihinin 9 Kasım 2022 olduğu burs için niyet mektubu göndermeyenlerin başvuruları dikkate alınmayacak.

BURHAK, burs çağrısında destek vermek isteyenler için de şunları paylaştı:

Bursumuz tamamen bireysel olarak destekleyen dostlarımız sayesinde verilmektedir, başka hiçbir fon kaynağımız yoktur. Geçtiğimiz sene boyunca 17 aktivist öğrenciye destekçilerimiz sayesinde burs verdik. Siz de bir aktivist öğrenciye burs vererek destek olmak isterseniz, burs kontenjanımızı artırmamız mümkün olabilir. 100 TL’den başlayacak desteklerinizi her ay direkt burs alacak öğrencinin hesabına gönderebilirsiniz.”

Kategori: Eğitim

İlginizi çekebilir

Comments

Comments are closed.