İfade ÖzgürlüğüManşetMedya-İnternet

2021 yılı basın özgürlüğü bilançosu: 488 gazeteci hapiste, 46’sı öldürüldü

0

Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF) örgütünün 2021 yıllık raporuna göre, dünya genelinde 488 gazeteci 2021 yılını hapiste geçirdi.  46 medya mensubu ise meslekleri nedeniyle öldürüldü. 

Tutuklu gazetecilerin yaklaşık yarısının Çin, Myanmar ve Belarus‘ta olduğuna dikkat çeken RSF sözcüsü Katja Gloger, “Bu üç ülkede keyfi şekilde tutuklanan gazetecilerin sayısının aşırı derecede yüksek olması, diktatörlük rejimlerinin işidir” dedi. Gloger, rakamların otoriter yöneticilerin acımasızlığını yansıttığına dikkat çekti.

RSF’in raporuna göre Hong Kong‘da 127, Myanmar’da 53,  Vietnam‘da 43, Belarus’ta 32 ve Suudi Arabistan‘da ise 31 gazeteci cezaevinde. Örgütün açıklamasında Myanmar, Belarus ve Hong Kong’da medyaya yönelik baskılar nedeniyle sayının geçen yıla göre yüzde 20 artış gösterdiğine dikkat çekildi.

Gazeteciler için en tehlikeli ülkeler ise Meksika ve Afganistan. Raporda, bu yıl Meksika’da 7, Afganistan’da ise 6 gazetecinin öldürüldüğü kaydedildi. RSF, dünya genelinde öldürülen gazetecilerin yüzde 65’inin doğrudan hedef alınarak cinayete kurban gittiklerine de işaret etti.

Türkiye’de medyanın yüzde 90’ı hükümetin kontrolünde

Türkiye ise RSF’in 180 ülkeye yer verdiği 2021 basın özgürlüğü listesinde 153’üncü sırada bulunuyor. Raporda, Türkiye’nin artık en fazla gazetecinin hapsedildiği ülke olmasa bile hapsedilme riski, adli kontrole tabi tutulma veya pasaportun elinden alınması korkusunun her zaman bulunduğu vurgulandı.

Raporda ayrıca Türkiye’de medyanın yaklaşık yüzde 90’ının hükümet kontrolünde olduğuna da işaret edildi.

Tutuklu kadın gazeteci sayısı üçte bir oranında arttı

Açıklamada, 2021 yılında basın özgürlüğü verilerinin tutulmaya başlandığı 1995’ten bu yana en yüksek tutuklu gazeteci sayısının kaydedildiği de vurgulandı. Öte yandan açıklamada tutuklu olanların 103’ünün profesyonel gazeteci olmadığı, sosyal medya ağlarında aktif ya da aktivist oldukları  ifade ediliyor. Tutuklu profesyonel gazeteci sayısı ise 363 olduğu belirtildi.

RSF, daha önce hiç bu kadar çok sayıda kadın medya çalışanının da hapsedilmediğini, bu yıl 2020’ye göre cezaevinde olan kadın medya çalışanı sayısının üçte bir oranında artarak 60’a yükseldiğini kaydetti.

You may also like

Comments

Comments are closed.