DünyaManşet

2012 Nobel Barış ödülü, Avrupa Birliği’ne

0

2012 Nobel Barış ödülüne Avrupa Birliği layık görüldü. Nobel Komitesi, AB’nin son 60 yıldır Avrupa’da barışa katkısından dolayı, oy birliğiyle ödüle layık görüldüğünü belirtti.

Komite Başkanı Thorbjoern Jagland “AB, 60 yıldan fazla süredir barış, uzlaşma, demokrasi ve insan haklarına katkıda bulundu” şeklinde konuştu.

Nobel Komitesi, birliğin 2. Dünya Savaşı sonrasında birleşmeyi başardığını ve 1989’da Berlin Duvarı yıkıldıktan sonra eski komünist ülkelerde istikrarın sağlanmasına yardımcı olduğunu söyledi.

Komite, AB’nin başarılarını sayarken Türkiye’ye de yer verdi. Açıklamada “Geçtiğimiz on yılda Türkiye’nin üyelik olasılığı ülkedeki demokrasi ve insan haklarının gelişimine katkıda bulunmuştur” ifadelerine yer verildi.

İsveç Akademisi geçen seneki barış ödüllerini üç kadına vermişti. 2011 Nobel Barış Ödülü, Liberya Cumhurbaşkanı Ellen Johnson -Sirleaf, Liberya’daki savaşı sona erdirmek için mücadele eden aktivistlerden Leymah Gbowee ve Yemen’de demokrasi yanlısı hareketin önde gelen isimlerinden Tavakkul Karman arasında paylaştırılmıştı.

(BBC Türkçe)

More in Dünya

You may also like

Comments

Comments are closed.