Kültür-SanatManşet

17’inci Uluslararası İşçi Filmleri Festivali başlıyor

0

Bu yıl 17’nci kez düzenlenecek Uluslararası İşçi Filmleri Festivali (İFF), 1-8 Mayıs tarihlerinde perdelerini açıyor. Festival, 20 ülkeden 69 filmi, daha önce de olduğu gibi yarışmasız ve ücretsiz bir şekilde seyirciyle buluşturacak.

Dünyanın dört bir yanından gelen toplam 594 film başvurusunu değerlendiren Seçici Kurul, bu yıl için 49 yerli 20 yabancı filmi gösterim programı kapsamına aldı. Yerli yapımlar arasında Türkiye’de ilk gösterimini yapacak 15 film de bulunuyor.

Bunlardan bazıları şöyle:

  • Daha önce festivalde gösterilen Dalga/Die Welle filminin ilham aldığı film Lesson Plan: The Story of the Third Wave / Ders Planı: Üçüncü Dalganın Öyküsü,
  • Arjantin’den Amasando Futuro / Geleceği Yoğurmak,
  • Japonya’dan Bunu ona yaptıran neydi?
  • Yönetmenin de katılacağı İtalya’dan L’Urlo / Çığlık,
  • Yunanistan’dan ΔΕΜΕΝΟΙ / Sarmal,
  • Kamboçya’dan Boramey: Fabrikadaki Hayaletler 

Pandemi nedeniyle son iki yıldır yalnızca online etkinlikler düzenleyen İFF, bu yıl hem online hem de yüz yüze olacak. İlk etabı İstanbul ve Ankara’da başlayacak festivalin açılış gecesi 2 Mayıs saat 19:30’da Moda Sahnesi’nde gerçekleşecek. Etkinlik aynı zamanda festivalin YouTube kanalından canlı olarak yayınlanacak.

Oyuncu Nur Sürer’e teşekkür ve onur plaketinin verileceği gecede, her yıl olduğu gibi bir set emekçisi de sahneye davet edilecek. Festivalin açılış filmi olarak da yönetmen Fikret Reyhan’ın Çatlak filmi seyirci ile buluşacak.

Online gösterim ve söyleşiler festivalin YouTube kanalında 8 Mayıs’a kadar devam edecek.

İstanbul’daki yüz yüze gösterimler 5-8 Mayıs tarihleri arasında Kadıköy Belediyesi Sinematek/Sinema Evi ve 6-8 Mayıs tarihleri arasında Fransız Kültür Merkezi’nde yapılacak.

Sinema Toplulukları Çalıştayı

Festivalin bu yılki programında film gösterimleri ve söyleşilerin yanı sıra bir de çalıştay yer alıyor.  Filmkoop – İFF iş birliği ile düzenlenen Sinema Toplulukları Çalıştayı 7 Mayıs’ta saat 14:00-17:00 arasında Kadıköy Sinematek / Sinema Evi’nde gerçekleştirilecek.

İstanbul ve Ankara etaplarının ardından 17. İFF, 2022 sonuna kadar Türkiye’nin birçok ilinde düzenlenecek.

Festival programı ve seçkisine www.iff.org.tr adresinden ulaşabilirsiniz.

 

You may also like

Comments

Comments are closed.