ManşetTürkiye

170 tutuklu gazeteciye meslektaşlarından destek: “Özgür basın haktır!”

0

Cumhuriyet gazetesi muhabiri Ahmet Şık’ın hapisteki 300’üncü günü nedeniyle hafta sonu İstanbul’da bir araya gelen yüzlerce gazeteci, “dünyanın en büyük gazeteci hapishanesi” diye niteledikleri Türkiye’deki gazetecilere özgürlük çağrısı yaptı.

Kendilerini “Dışarıdaki Gazeteciler” olarak tanımlayan grubun çağrısıyla Kadıköy’deki bir parkta buluşan gazeteciler, “Susma haykır, özgür basın haktır” ve “Ahmet çıkacak, yine yazacak” sloganlarıyla yaklaşık bir kilometre yürüyerek, bir basın açıklaması yaptı.

Yürüyüşe, muhalefetteki Cumhuriyet Halk Partisi ve Halkların Demokratik Partisi’nden bazı milletvekilleri ve sanatçılar da destek verdi.

Yapılan basın açıklamasında, “Gazetecilerin tutsak edilmesi, gerçeğin gizlenmesi ve yalanların ortaya çıkmaması içindir. Hakkın, hukukun, adaletin ayaklar altına alınıp, çiğnenmesi içindir. İşkencecilere yol vermek, evlatlarımızın neden katledildiklerini unutturmak, katillerden hesap sormamak içindir.” ifadeleri yer aldı.

Basın açıklaması, 31 Ekim Salı günü görülecek Cumhuriyet ve Özgür Gündem gazeteleri davalarına hep birlikte tanıklık etme çağrısıyla sona erdi.

Cumhuriyet gazetesi yazar, yönetici ve çalışanlarının tutuklanmasının 1. yılında aralarında avukatlar, sanatçılar, gazeteciler ve akademisyenlerinde bulunduğu 365 kişi de tutuklu bulunan Akın Atalay, Murat Sabuncu, Ahmet Şık ve Emre İper’in serbest bırakılmasını istedi.

170 civarında gazeteci hapiste

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu’na bağlı Basın İş Sendikası Başkanı Faruk Eren’in verdiği bilgiye göre, Türkiye’de halen 170 civarında gazeteci hapiste. Eren, “Bağımsız kuruluşların oluşturduğu uluslararası endekslerde Türkiye, basın ve ifade özgürlüğünde her sene basamak basamak aşağı yuvarlanıyor. Şu anda 180 ülke arasında 155’inci sırada. Bu, basın ve ifade özgürlüğü için çok vahim bir tablo” dedi.

 

(DW)

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.