DoğaHayvan HaklarıManşet

16 çevre kuruluşundan rapor: Tatlı su balıklarının üçte biri yok olma tehditi altında

0
Doğal Hayatı Koruma Vakfı (WWF), Dünya Vahşi Yaşam Fonu, Londra Zooloji Topluluğu, Küresel Vahşi Yaşamı Koruma Fonu ve Doğa Koruma Fonu‘nun da aralarında bulunduğu 16 çevre kuruluşunun hazırladığı “Dünyanın Unutulan Balıkları” başlıklı raporda, tatlı su balığı türlerinde dramatik bir azalma olduğu belirtildi. 

BBC‘den Helen Briggs‘in aktardığı rapora göre, bu hayvanlar yok olma riskiyle karşı karşıya. Raporda 80 tatlı su balığı türünün yok olduğu, sadece geçen yıl 16 türün ortadan kaybolduğu vurgulandı. Son 50 yılda göçmen balık nüfusunun dörtte üç oranında azaldığı da belirtildi.

Aynı dönemde “mega balıklar” diye bilinen daha büyük türlerin nüfusu ise yüzde 94 düştü.

Kirlenme, sürdürülemez balıkçılık, baraj inşası…

 

Revenga, “Tatlı su türlerini korumak için doğa temelli çözümleri uygulamak adına, özel sektör, sivil toplum kuruluşları ve topluluklar olarak, kollektif siyasi irade ve etkin işbirliğine ulaşmamız her zamankinden daha acil” dedi.

Tatlı Su Yaşam Alanları Vakfı’ndan Dr. Jeremy Biggis de tatlı su biyolojik çeşitliliğini korumak için hem büyük hem de küçük tatlı su alanlarının  koruma altına alınması gerektiğini kaydetti.

More in Doğa

You may also like

Comments

Comments are closed.