Bilim-Teknoloji

Yeni bir yaşam biçimi bulundu

0

Amerikalı bilim insanları, Kaliforniya’nın Mono Gölü’ndeki tuzlu sularda yeni bir “yaşam biçimi” keşfetti. Bilim insanlarına göre bu keşif, dünya dışındaki yaşamla ilgili araştırmalara yeni bir ivme kazandıracak.

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi NASA, Kaliforniya’daki tuzlu Mono Gölü’nde yaptıkları araştırmanın sonuçlarını “astrobiyolojik bir buluş” olarak ilan etti. Gökcisimlerindeki canlı hayatın nasıl olduğunu araştıran astrobiyologlar, yıllardır farklı bir yaşam biçimi olup olmadığı sorusuna yanıt arıyordu.

NASA Astrobiyoloji Enstitüsü’nden yapılan açıklama, bugüne kadarki biyolojik bulguları ters düz etti ve dünyada farklı bir yaşam biçiminin de olabileceğini ortaya koydu. Dünya üzerindeki canlı organizmalardan farklı bir yaşam biçimine sahip bakterinin adı GFAJ-1. Bakteri, bilim insanı Felisa Wolfe-Simon ve ekip arkadaşlarının hummalı çalışmaları sonucu Mono Gölü’nün derinliklerinde keşfedildi. Araştırmacı Wolfe-Simon, “Biyologlar bugüne kadar organik yaşamın karbon, hidrojen, oksijen, nitrojen, fosfor ve kükürt olmak üzere sadece altı kimyasal elemente bağlı olduğundan hareket ediyordu” diyerek, yeni yaşam biçiminin yaşam biçimi formülünde farklı bir elementin olduğuna dikkat çekti.

İşte bu element, zehirli ve öldürücü olarak bilinen arsenik. Bilim insanlarının keşfettiği GFAJ-1 adlı bakteri, fosfor yerine arsenikle beslenmekle kalmıyor, aynı zamanda arseniği kendi moleküllerine katarak bu zehirli elementi büyümek için kullanıyorlar.

Öte yandan, bu keşfin olası sonuçları ile ilgili hararetli tartışmalar patlak verdi. Özellikle de dünya dışında yaşam konusunda. Araştırmayı yapan bilim insanları, elde ettikleri sonuçların dünyada ve dünya dışında yeni canlılar arayışına ivme kazandıracağını belirtiyor. Felisa Wolfe-Simon, “Kapıyı biraz daha aralamış olduk ve kainatın diğer yerlerinde nelerin mümkün olabileceğini görüyoruz. Önemli olan bu” diye konuştu.

Wolfe-Simon, yeni canlılara yönelik arayışta şimdiye kadar geçerli olan düşünce tarzının değişmesi gerektiğini belirterek, “Bu sadece yeryüzü değil, kainatın geri kalanı için de geçerli. Ve bunun an meselesi olduğuna inanıyorum” dedi.

Dünya dışında yaşam mümkün mü?

Araştırma grubundan bilimadamı Ariel Anbar da, çalışma sonuçlarının önemli bir sonuca işaret ettiğini belirterek, “Eğer Kaliforniya’daki tuzlu suda, bugüne kadar varlığı mümkün görülmeyen birşey varsa, başka istisnalar da olabilir” şeklinde konuştu. Anbar, ancak dünya dışında yaşam konusunda beklentiler içine girmenin çok erken olacağı uyarısında da bulundu.

Amerikan Jeofizik Enstitüsü (USGS) astrobiyoloji Profesörü Felisa Wolfe-Simon, Arizona Üniversitesi’nden Ariel Anbar ve Paul Davies adlı araştırmacıların çalışmaları 2009 yılında arsenikle ilgili oluşturdukları bir hipoteze uzanıyor. 2009’da yayınladıkları ortak çalışmalarında, dünyadaki bazı yaşam biçimlerinde, arseniğin kimyasal anlamda benzerlik gösterdiği fosforun yerini alabileceği tezi dile getirilmişti. Son bulguyla bu tez ilk kez doğrulanmış oldu. Araştırmacı Wolfe-Simon, “Tarih öncesi çağlarda yeryüzünde bu tür organizmaların yaşamış olabileceğinden ve günümüzde de alışılmışın dışındaki ortamlarda var olabileceğinden yola çıkmıştık” diyor. Wolfe-Simon, tabanında yüksek oranda tuz ve arsenik barındıran Kaliforniya’daki Mono Gölü’nde bulunan bakterinin daha önce de bilindiğini, ancak arsenikle beslendiği bulgusunun herşeyi değiştirdiğini belirtiyor. (DW)

You may also like

Comments

Comments are closed.