EkolojiKültür-SanatManşet

13. Hangi İnsan Hakları Film Festivali’nde ekoloji günleri: Başka Dünya Yok!

0

Bu sene 13’üncü yılına giren Hangi İnsan Hakları? Film Festivali 9 Aralık’ta başlıyor. 13 Aralık 2023’e kadar sürecek festivalin ana teması;  “Barınma ve Kent Hakkı.”

Barınmadan kente, çevreden mahpus haklarına kadar günümüze dair pek çok meseleye odaklanan 30’dan fazla filme yer verilen festivalde, ekolojik sorunlara da önemli bir yer ayrıldı.

‘Başka Dünya Yok!’ sekiz kenti dolaşacak

Avrupa Birliği CultureCIVIC: Kültür Sanat Destek Programı tarafından desteklenen seçki, ‘Başka Dünya Yok!’: Gezici Ekolojik Belgeseller Gösterimleri adı altında ve Documentarist organizasyonuyla önümüzdeki bir yıl boyunca sekiz kenti dolaşacak.

Orman yangınlarından mikroplastiklere, hızla eriyen buzullardan okyanuslardaki kirliliğe gezegenimizi tehdit eden pek çok sorunun ele alındığı sekiz filmlik programda insanlığın eriyen buzullara ve dünyanın yaklaşan sonu karşısındaki kayıtsızlığına ironik bir dille yaklaşan Liliana Colombo imzalı “Icemeltland Park” (2020), Norveç’in en uzak adalarından birinde karaya vuran bir Alman bira şişesinin izini süren Steffen Krones imzalı “Kuzey Akıntısı” (The North Drift, 2022) ve Steffen Meyn’in Almanya’daki Hambach Ormanı’nın olaylı işgalini belgelediği kamera kayıtlarından Kilian Kuhlendahl, Fabiana Fragale ve Jens Mühlhoff tarafından oluşturulan “Yalnız Meşeler” (Vergiss Meyn Nicht) gibi filmler yer alıyor.

Bu bölüm kapsamında düzenlenecek ‘Kuzey Kutbu’ndan Türkiye’ye Mikroplastikler’ başlıklı forum yazarımız, Çukurova Üniversitesi‘nden Doç. Dr. Sedat Gündoğdu ve Özyeğin Üniversitesi’nden Dr. Mine B. Tekman‘ın  katılımıyla gerçekleşecek. Forum, 13 Aralık saat 19.00’da Postane binasında.

Özel gösterimler

Festivalin özel gösterimler kısmında ise iki film yer alıyor. Güliz Sağlam’ın 2015’te çektiği “Tepecik Hayal Okulu”, geçtiğimiz Eylül ayında hayata veda eden görüntü yönetmeni İlker Berke anısına gösterilecek. Belmin Söylemez’in ilk gösterimini Altın Portakal’da yapan ödüllü filmi “Ayna Ayna” (2022) da bu kapsamda seyirciyle buluşacak.

Festivalin bu yılki afişini Volkan Ölmez tasarladı.

Her sene olduğu gibi bu yıl da dolu dolu bir program sunan festivalde filmler Bangladeş’ten İtalya’ya, Danimarka’dan Lübnan’a, Brezilya’dan İrlanda’ya, Almanya’dan Küba’ya ve Filistin’e kadar uzanıyor. ‘Kent ve Barınma Hakkı’ temalı filmler arasında İmre Azem imzalı “Hatay: 1- 11 Eylül 2023″, ilk kez festival kapsamında gösterilecek. Türk Tabipleri Birliği’nin şubat depremlerinin ardından bölgede yürüttüğü çalışmaları anlatan Sibel Tekin imzalı “Duvarsız Odalar: Dayanışmadan Süzülen Umut” belgeselinin de yer aldığı seçkide Karel Ducasse Manzano imzalı “Geleceğin Cenneti” (Futuro Paraíso, 2021), Luke McManus imzalı “The North Circular” (2022), Mehedi Mostafa‘nın filmi “Beton Ormanında Düşler” (Fantasy in a Concrete Jungle, 2022) ve Danielle Khoury Gregorio imzalı “Amazon Sularında Yaşam” (Life on the Amazon Waters) gibi belgeselleri izlemek mümkün olacak.

Gösterimlerin yanı sıra çeşitli sivil toplum örgütleri, bu alanda çalışan hak savunucuları ve barınma hakkı için mücadele eden yerel inisiyatiflerin katılımıyla ‘Kent ve Barınma Hakkı’ temalı bir forum düzenlenecek.

Şehrazad’ın Günlükleri.

Festivalin Ceza İnfaz Sisteminde Sivil Toplum Derneği’yle (CİSST) ortaklaşa hazırlandığı ‘Mahpus Hakları İnsan Haklarıdır’ adlı bölümünde gösterilecek filmler arasında Beyrut’ta bir kadın hapishanesinde drama terapisi gören kadın mahpusların hikâyeleri üzerinden Arap dünyasında kadınların hangi haklardan yoksun olduklarını tartışmaya açan Zeina Daccache imzalı “Şehrazad’ın Günlükleri” (Yawmiyat Scheherazade, 2013), Grönland’da dünyanın en yüksek güvenlikli ve en güzel manzaralı hapishanesinin inşa edilme sürecini takip eden Ole Stenum imzalı “Görünüm” (The View, 2022) ve Türkiye’deki cezaevlerinde bulunan hasta ve engelli mahpusları konu alan Büşra Taşkıran‘ın filmi “Elimi Bırakma” (2022) yer alıyor.

Tamamı ücretsiz olan gösterimler ve etkinliklere İstanbul’da Beyoğlu Sineması, Aynalı Geçit ve Postane ev sahipliği yapıyor. Program takvimine festivalin internet sitesi üzerinden ulaşabilirsiniz.

More in Ekoloji

You may also like

Comments

Comments are closed.