Ekoloji

100 metre yol için 1000 zeytin ağacı kesiliyor

0

Ödemiş’te en genci 50-60 yaşında olan zeytin ağaçları, İlkkurşun köyü yakınlarındaki yeni yol çalışması nedeniyle kesilmeye başlandı. Köylüler tepkili: Mevcut yolu genişletsinler, yeter.

İzmir’in Ödemiş ilçesinin İlkkurşun köyü yakınlarında yeni yol çalışması nedeniyle 1000 adet zeytin ağacının kesimine başlandı.

Birgün gazetesinin haberine göre; köylüler, dört beş yıldır mücadele ettiklerini, fakat kimseye söz dinletemediklerini ve bir çevre katliamı yaşandığını belirtti. İlkkurşun Köyü Kafkas Kültürü Dayanışma Derneği Başkan Yardımcısı Rıfat Dirik, yolun 100 metre kısaltılması için kesilecek ağaçların en gencinin 50-60 yaşında olduğunu söyledi.

‘Mevcut anayol genişletilsin’

Mevcut yolun rahatça düzleştirilip genişletilebileceğini ifade eden Dirik, “Bölge tarihi İlkkurşun tepelerinin hemen yanında. Buradan dolgu alma uğruna yolun güzergâhının değiştirilmesi zeytin ağaçlarımızın sonunu getirecek” dedi. Derik, yüklenici firmanın 2015’ten beri arazi üzerinde dolgu ve kazı malzemesi aldığını belirterek şunları söyledi: “Bu çalışma önlenmemesi halinde köyümüzün merası, mera olmaktan çıkacak. Mevcut anayolun genişletilerek doğanın tarihin ve yeşilin korunmasını istiyoruz.” 

More in Ekoloji

You may also like

Comments

Comments are closed.