ManşetEmekTürkiye

1 Mayıs için sendikalardan ortak bildiri: Maltepe Meydanı’nda buluşulacak

0

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), Kamu Emekçileri Sendikası (KESK), Türkiye Mimarlar ve Mühendisler Odaları Birliği (TMMOB), Türk Tabipleri Birliği (TTB), Türk Diş Hekimleri Birliği (TDB) olarak “Birlikte Değiştireceğiz! Birlikte 1 Mayıs’a” sloganıyla ortak bir bildiri yayınlayarak  1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü için programlarını açıkladı.

“Halk işe, ekmeğe, insanca bir yaşama olduğu kadar demokrasiye, adalete ve hukuka da aç. Bu düzen yurttaşların hakkını, hukukunu çiğniyor, adaletsizliği büyütüyor” denilen açıklamada, 1 Mayıs 2022 Pazar günü saat 13.00’da Maltepe Meydanı‘nda buluşma çağrısı yapıldı.

Bildiride şu ifadeler yer aldı:

“Bu düzen mağdur ettiği milyonları  bölüp parçalayarak ayakta kalıyor. Bu düzenin kışkırttığı cinsiyetçilik, ırkçılık ve göçmen düşmanlığı, mezhepçilik ve savaş politikaları ülkemizin ve halkın geleceğini tehdit ediyor.

20 yıldır ülkeyi yönetenler ve tüm yetkileri tek kişide toplayanlar sorumluluktan kaçamaz. Ülkenin kanayan sorunlarını kendi dışındaki herkese ve her şeye bağlayan bir yönetim anlayışına artık yeter diyoruz.”

Örgütler, dün Beşiktaş Barbaros Meydanı‘nda bildiriyi paylaştı. Basın açıklamasına DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, Emek Partisi (EMEP) İstanbul İl Başkanı Sema Barbaros, HDP İstanbul İl Eş Başkanı İlknur Birol,  HDP İstanbul Milletvekili Zeynel Özen‘in yanı sıra pek çok parti ve meslek örgütü temsilcisi katıldı.

1 Mayıs’ta Türkiye’nin pek çok ilinde işçi ve emekçilerle yüksek katılımlı kutlamalar gerçekleştireceklerini söyleyen Çerkezoğlu, asgari ücretin yıl içinde yeniden belirlenmesi taleplerini yineledi.

Açıklamanın ardından Beşiktaş’ta vatandaşlara 1 Mayıs bilirileri dağıtıldı.

 

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.