Dünya

‘Savaşçı’ hastane oluyor

0

Greenpeace’in bayrak gemisi Rainbow Warrior II (Gökkuşağı Savaşçısı), hastane gemisi olarak kullanılmak üzere Bangladeş merkezli sivil toplum kuruluşu Friendship’e devredildi.

22 yıl boyunca çevreyi korumak adına Türkiye de dahil tüm dünyayı dolaşan Rainbow Warrior gemisinin yeni adı, Bengal dilinde gökkuşağı anlamına gelen ‘Rongdhonu’. Gemi bundan böyle sağlık hizmetlerine erişimi hiç olmayan ya da çok az olan Bangladeş sahil şeridi ve Bengal Körfezi’nde sağlık hizmetleri sunacak.

Greenpeace’in Rainbow Warrior’suz geçirdiği günler ise çok uzun sürmeyecek. Rainbow Warrior ismini taşıyacak üçüncü geminin yapımı tamamlanmak üzere. Yeni gemi, Greenpeace’in 40. yılını kutladığı 2011 Ekim ayı içerisinde kuruluşun diğer gemilerine katılacak.

İlk Rainbow Warrior gemisi, 1985 yılında Fransız hükümeti ajanları tarafından bombalanıp batırılmış, bugün Friendship organizasyonuna devredilen gemi ise, onun yerine Greenpeace için ilk kez 1989 yılında denizlere açılmıştı. 20 yılı aşkın süre boyunca gemi, dünya okyanuslarındaki yasadışı kereste ticaretini durdurdu, nükleer silah denemelerine, aşırı avlanmaya, balina avcılığına, savaşlara, küresel ısınmaya ve diğer çevre suçlarına karşı çıktı. Rainbow Warrior II’nin son görevi ise Fukuşima açıklarından radyasyon örneği toplamaktı.

Friendship organizasyonu, tıbbi yardım ve acil durum müdahaleleri konusunda uzmanlaşmış ve on yıldır faaliyet gösteren bir sivil toplum kuruluşu. Organizasyonun üçüncü hastane gemisi olacak olan Rongdhonu, çevre mücadelesinden sonra, şimdi de sağlık ve insanlık onuru için görev yapmaya devam edecek.

Greenpeace Uluslararası Genel Direktörü Kumi Naidoo, “Rainbow Warrior’ın yeni görevi, adını aldığı Cree kabilesi kehaneti ile de örtüşüyor. O kehanette, ‘Yerküre’nin hastalanacağı bir zaman gelecek ve o zaman geldiğinde dünyanın dört tarafında lafa değil, işe bakan insanlar toplanıp bir kabile oluşturacaklar. Yerküre’yi iyileştirmek için çalışacaklar. Onlara Gökkuşağı Savaşçıları adı verilecek’ deniyordu. Rainbow Warrior, şimdi Rongdhonu adıyla bu onurlu görevine devam edecek ve sağlık hizmetlerine erişimi olmayan insanlara sağlık ve acil durum yardımı sağlayacak” dedi.

More in Dünya

You may also like

Comments

Comments are closed.