DünyaManşet

Yunanistan’da askerlerden engellilere herkes sokakta

0

Yunan Hükümeti’nin kredi karşılığı, AB Komisyonu, Avrupa Merkez Bankası ve IMF direktifiyle 2013-2014 için yapacağı 11,5 milyar avroluk kamu harcamaları kesintisi çerçevesinde maaşlarında kesinti yapılması planlanan kamu çalışanları protesto gösterileri düzenledi.

Atina Sintagma Meydanı’nda Maliye Bakanlığı ve parlamento önünde yoğunlaşan ve belediye başkanlarının da destek verdiği “belediye çalışanı, doktor ve öğretmen” gibi pek çok kamu çalışanının düzenlediği gösterilere, devletten aldıkları sosyal yardımlarda kesinti yapılacağı belirtilen engelliler de katıldı.

Sigorta kurumunun doktor ve eczacılara geciken ödemeleri nedeniyle ilaçücretlerinin neredeyse tamamını ödemek zorunda kalan kanser hastaları da “Ölüm cezası yürürlüğe girdi, kanser hastaları ilaçsız ve doktorsuz kaldı” sloganıyla gösteri yaptı.

Askerler de sokakta

Kesintiler karşıtı gösterilerin sonuncusu görevdeki ve emekli askerler tarafından düzenlendi.

Meydana aileleri ile gelen üniformalılar, eski parlamento binasının bulunduğu Kolokotroni Meydanı’ndan Sintagma Meydanı’ndaki Maliye Bakanlığı önüne kadar yürüdü.

Üniformalıları temsilen 3 kişi Maliye Bakanlığı’na giderek bakanlık yetkililerine taleplerini ulaştırdı.

Yunanistan Silahlı Kuvvetler Mensupları Destek ve İşbirliği Derneği Başkanı Anestis Tsoukarakis, AA muhabirine yaptığı açıklamada, “İlk kez sokağa iniyoruz. Bu şekilde daha fazla gitmeyeceğine dair güçlü bir mesaj verdiğimizi düşünüyorum. Bu yaptığımızı yapmayıp evde otursaydık hiçbir şey yapamayacaktık. Şu anda ilk adımımızı attığımızı düşünüyoruz. Halkla tek yumruk halinde birlik olmak istiyoruz. Vatandaşlarla aynı sorunlara sahibiz. Yavaş yavaş Avrupa da aynı sorunlara sahip olacak. Önlemler, önlemler, önlemler… Yunan askerini ve Yunan halkını tükettiler. Bu önlemlerle varmak istediğimiz yere de varamıyoruz. Önlemler adaletsiz. Onurlu Yunan halkı, bir şekilde ailesini geçindirmek için gece gündüz çalışıyor. Birileri de gelip kazanımlarını ellerinden alıyor” diye konuştu.

“Polis ve sahil güvenlik personeli” gibi diğer üniformalıların da bulunduğu protesto gösterisine muhalefet partileri milletvekilleri de katılarak destek verdi.

(CnnTürk)

More in Dünya

You may also like

Comments

Comments are closed.