Dünyaİklim KriziManşet

Yunanistan Başbakanı yangınlarla mücadeledeki başarısızlık için halktan özür diledi

0

Yunanistan Başbakanı Kyriakos Miçotakis, Yunanistan genelinde devam eden yangınlarla mücadeledeki herhangi bir başarısızlık için halktan özür dileyerek, hataların tespit edilip düzeltileceğine dair söz verdi.

İklim krizine bağlı sıcak dalgalarının ve kuraklığın yaşandığı Yunanistan’da geçtiğimiz hafta başlayan orman yangınları birçok noktada devam ederken, binlerce hektarlık alan küle dönmüştü.

‘İklim krizi mazeret değil’

Yunanistan Başbakanı Kyriakos Miçotakis yaptığı ulusa sesleniş konuşmasında, “Evlerinin veya mallarının yandığını gören vatandaşlarımızın acısını çok iyi anlıyorum” dedi ve ilk önceliğin “hayat kurtarmak” olduğunu söyledi.

İklim krizinin tüm gezegeni etkilediğini aktaran Miçotakis, bunun bir mazeret veya gerekçe olmadığını ifade etti. “İnsanca mümkün olan her şeyi yapmış olabiliriz” diyen Miçotakis, bunun çoğu durumda doğayla olan savaşta yeterli olmadığını aktardı.

500 milyon euroluk ek bütçe

Miçotakis, Yunanistan’ın yangınla müdahalesindeki başarısızlıkların tespit edileceğini, sorumluların hesap vereceğini ve yangından etkilenenlere tazminat ödeneceğini belirtti.

Yangınlarda zarar gören kişilerin zararlarının karşılanması ve yardım edilmesi için 500 milyon euroluk ek bütçeyi onayladığını duyuran Miçokatakis, son birkaç gün içinde 63 organize tahliyenin gerçekleştiğini, ülkenin dört bir yanında 586 yangın çıktığını ve devam eden sıcak hava dalgasının daha da kötüleştiğini açıkladı.

Başbakan Miçoktakis, yarın ek yardım tedbirlerini açıklayacak bir kabine toplantısına başkanlık edecek.

Fotoğraf: Konstantinos Tsakalidis

Hava Kuvvetleri Komutanı istifa etti

Öte yandan Yunan Ordusu Hava Kuvvetleri Komutanı Yorgos Kuumendakis de pazartesi günü istifasını sundu.

Yunanistan medyasının aktardığı bilgilere göre istifa gerekçesinin orman yangınları sırasında Chinook helikopterlerinin yangınla mücadeledeki başarısızlığı oldu. Savunma Bakanlığı envantere kayıtlı 14 Chinook helikopterinden yalnızca üçünün yangınla mücadele operasyonuna katıldığını açıklamıştı.

More in Dünya

You may also like

Comments

Comments are closed.