İklim KriziManşet

Yükselen okyanus suları ülkeyi haritadan siliyor

0

İklim değişikliği, Pasifik’te bir ada ülkesini yok ediyor. Yükselen okyanus nedeniyle her geçen gün sular altında kalan Kiribati halkının bir bölümü taşınma kararı aldı. Kiribatililer taşınmak için komşu Fiji’den toprak alıyor.

İklim değişikliğinin ilk kurbanlarından biri, Pasifik adası Kiribati Cumhuriyeti oldu. Kiribati’nin bazı bölgeleri, okyanusun yükselmesiyle sular altında kaldı. Yükselen sulara karşı bazı yerlerde önlem olarak kullanılan kum torbaları işe yaramadı. Bölgedeki 32 mercan adasından bazıları yok olmaya başladı. Bu durum karşısında yetkililer de radikal bir çözüme başvurdu.

Deniz seviyesinin yükselme riskinin ciddi bir tehlikede oluşturduğunu belirten yetkililer, “Köyler silindi gitti. Bu yüzden insanlarımızı taşımamızı gerekiyor. İşin an acı tarafı hiç bir katkımızın olmadığı bir sorunun ilk kurbanlarıyız” diyerek çareyi 2 bin kilomete uzaklıkta bulunan Fiji’den toprak satın almakta buldu.

Fiji’nin Vanua Levu adasından alınacak yaklaşık 2 bin 500 hektarlık toprağa, 500 kadar çiftçinin yerleştirilmesi hedefleniyor. Kiribati yetkililerinin umudu, 100 bin nüfuslu halkının bölgedeki diğer ülkelere yerleşmelesi. Çocukların korku içinde olduğu bölgede halk, gelecek yıl ne olacağını ve nerede yaşayacaklarını bilmiyor. Bilim adamlarının hesaplamalarına göre Pasifik bölgesinde deniz her yıl 2 milimetre yükseliyor.

More in İklim Krizi

You may also like

Comments

Comments are closed.