Doğa MücadelesiManşet

Yırca’da #ZeytinimiKesme diyenlere meydan dayağı

0
Greenpeace'den Olcay Bingöl #Yırca'da yıkım yapan dozerin önüne yattı

CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel, Kolin Şirketler Grubu tarafından Manisa’nın Soma ilçesine bağlı Yırca köyünde kurulması planlanan termik santral için zeytin ağaçlarının kesilmesine engel olmak isteyen köylülere, şirket güvenlikçilerinin saldırdığını bildirdi.

Milletvekili Özel, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, bu sabah erkenden Yırca’da zeytin ağaçlarının kesilmesine engel olmak isteyen köylülere, şirketin güvenlikçilerinin saldırdığı, kelepçelediği ve darp ettiğini belirtti. Ağaçların kesildiğini de belirten Özel, “Özel güvenlikçi sayısı 100, jandarma sayısı 10. Soma İlçe Jandarma Komutanı çaresiz. İl Jandarma Komutanı, ‘Takviye yollayacağım.’ diyor. Darp edilen köylüler hastanede. Yırca için acele kamulaştırma: Var. Zeytin kesme izni: Yok. İnşaat izni: Yok. İmar planı: Tarım arazisi. Devlet bu olanlara nasıl göz yumar?” dedi.

Greenpeace'den Olcay Bingöl #Yırca'da yıkım yapan dozerin önüne yattı

Greenpeace’den Olcay Bingöl #Yırca’da yıkım yapan dozerin önüne yattı

Bugün sabah saatlerinde zeytin toplamak için bölgeye giden yaklaşık 80 köylü, şirkete bağlı dört dozer ve 100 görevlinin ağaç kestiğini gördü. Yaklaşık 1.000 (bi)n ağacın kesilmesine tepki gösteren köylülerle şirket çalışanları arasında tartışma çıktı. Arbedeye dönen tartışmada tartaklandığı iddia edilen 11 köylü, ayrıca yere yatırılıp kelepçelendi. Köylülerin ihbarı üzerine olay yerine gelen jandarma, köylüleri şirket çalışanlarının elinden aldı.

Dayak yediğini belirten köylüler, jandarma aracıyla hastaneye kaldırıldı. Şirket çalışanlarının anahtarlarını kaybettiğini söylemesi üzerine köylülerin kelepçeli olarak hastaneye götürüldüğü öğrenildi. Tedavilerinin ardından taburcu edilen köylüler, İlçe Jandarma Komutanlığı’na götürüldü. Jandarma, köylülerin kelepçelerini açtı.

Anahtarları bulunamadığı için tamamen çıkarılamayan kelepçelerin, köylülerin tek kollarında takılı halde durduğu belirtildi. İfadelerine başvurulan köylülerin şikayetçi olduğu ancak herhangi bir gözaltı işlemi uygulanmadığı kaydedildi.

CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel kelepçelenen köylüler ile birlikte

CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel kelepçelenen köylüler ile birlikte

Yırca köyü sakini Oktay Uyan (34), şirket görevlilerinin kendilerini tartakladığını söyledi. Sabaha karşı şirket yetkililerinin iş makinesiyle zeytinlik araziye girdiklerini dile getiren Uyan, “Biz de zeytin ağaçlarını kesmemeleri için müdahale ettik, engel olmaya çalıştık. Bizlere kelepçe taktılar.” dedi.

Köy sakini Ercan Demir de şirket çalışanlarının kendilerini yere yatırdığını, copla ve tekmeleyerek darp ettiklerini ifade etti.

Bakanlar Kurulu tarafından alınan kararla Soma’daki zeytinlikler, Soma Kolin Termik Santrali’nin yapımı için acele kamulaştırıldı. Bunun üzerine Soma’ya yapılacak üçüncü termik santralin kurulacağı Yırca ile bu santrale verilecek kömürün bulunduğu saha olan Deniş Mahallesi’nde oturanlar, zeytinliklerin kamulaştırılmasına tepki amacıyla 1 Eylül 2014’te eylem yaptı. “Acele kamulaştırma” sürecinin yürütmesinin durdurulması ve iptali için de dava açıldı. Davaya rağmen Kolin Şirketler Grubu, zeytinliklerin çevresini tel örgüyle çevirdi.

Zeytinliklerin bulunduğu Yırca köyü sakinleri ve Greenpeace yetkilileri, Soma Kaymakamlığı ve Soma Belediyesi’ni durumdan haberdar edip şirketin zeytinlik alanlara zarar vermesi ihtimaline karşı önlem alınması için suç duyurusunda bulundu. Suç duyurularını değerlendiren Soma Cumhuriyet Başsavcılığı, kamulaştırma kararı sebebiyle kovuşturmaya gerek olmadığına karar verdi.

Öte yandan acele kamulaştırmanın yürütmesinin durdurulması ve iptali davası sonuçlanmadan, 17 Eylül’den itibaren bölgede aralıklarla ağaç kesimi yapılmaya başlandı.

Yırca’da imar planı mahkeme aşamasında olmasına rağmen şirket 1000’e yakın ağaçı kesmişti.

(Başka Haber, Cihan, Özgür Özel-Twitter)

You may also like

Comments

Comments are closed.