EkolojiManşetYerel

Yine kuraklık ve oksijen yetersizliği: Konya’da binlerce balık öldü

0

Konya‘nın Akören ilçesindeki May Barajı’nı kuraklık vurdu. Sudaki oksijen miktarının düşüşü, barajdaki balıkların ölümüne neden oldu. Barajın kıyıları binlerce balık ölüsüyle kaplandı.

Ahmediye Mahallesi’nde sulama ve taşkını önleme amacıyla 1960 yılında yaptırılan May Barajı’ndaki sular, bu yıl Konya Ovası’nı etkisi altına alan meteorolojik kuraklık nedeniyle çekildi. Mahallenin muhtarı Hayrettin Altın, “Baraj suları, bu yılki şiddetli kuraklık nedeniyle erken çekildi. Sudaki oksijen dengesizliği nedeniyle balıkların ölümüne her yıl rastlayabiliyoruz” dedi.

Örneklerde yapılan ilk incelemelere göre, balık ölümleri dış etken kaynaklı değil. Ölümlerin baraj suyundaki alg patlaması, bununla birlikte oksijen miktarındaki ani düşüş nedeniyle yaşandığı kaydedildi. May Barajı’nın daha önce Devlet Su İşleri envanterinden de düşürüldüğü öğrenildi.

Muhtar Altın şöyle konuştu:

“Yetkililer geldi, sudan ve balık ölülerinden örnekler aldılar. Bu her yıl tekrarlanan bir şey. Bu yıl özellikle kuraklık ve az yağıştan dolayı su daha erken çekildi. Bu toplu ölümleri her yıl görüyoruz. Balık üretimi de yapılmıyor ama artık nereden geldiğini bilmiyoruz. Bizim de elimizden bir şey gelmiyor. Bu barajın yapılış amacı da sel sularını engellemek içindi. Fazla su olunca da sulama için kullanılıyordu. Su fazlaysa Alibeyhüyüğü Mahallesi kullanıyordu. Bu yılki kuraklık nedeniyle hiç kullanamadılar.”

Yetkililerse balık ölümlerinin oksijen yetersizliğinden olduğunu, bunun da suyun devridaim yapmamasından kaynaklandığını söyledi:

“Buradaki suyu besleyecek bir kaynak yok. Bunun için de yapacak bir şey yok. Bu barajın DSİ tarafından envanterden düşürüldüğü söyleniyor. Atıl bir baraj. DSİ tarafından çürük raporu verilmiş. Bu barajın yer altı sularına büyük etkisi var. Su geldiği zaman bu baraj yer altı suyunu besliyor. Su olmadığı zaman tarım arazisi olarak kullanıyoruz. Baraj suları çekilince burada tarım yapılıyor. Bu yıl nisan ayından itibaren ekim yapıldı.”

More in Ekoloji

You may also like

Comments

Comments are closed.