DünyaManşet

Almanya Yeşilleri’nde kongre ve seçim heyecanı bir arada

0

Yeşiller, haftasonu Freiburg kentinde yapılan parti kongresinde gövde gösterisi yaptı. Cem Özdemir ve Claudia Roth’un yeniden eşsözcülüğe seçildiği kongrede, hedef tahtasında Merkel hükümeti vardı. Son kamuoyu yoklamalarına göre oylarını neredeyse çifte katlayan Yeşiller, yüksek moralle düzenledikleri kongrede, muhafazakar – liberal koalisyonu eleştiri yağmuruna tuttu.

Seçim hazırlığı

Yeşiller, bazı eyalet yönetimlerinin belirleneceği heyecanlı bir seçim yılına hazırlanıyor. 2011’deki seçimlerde en azından Baden Württemberg ve Berlin eyaletlerinde yönetime gelmek isteyen Yeşiller için zafer çok uzakta değil. Partinin Eşsözcüsü Claudia Roth, Freiburg kentindeki kongrede, Yeşiller’in mücadeleci ve umutlu olduğunu belirtti.

Roth, partililere “Bırakın dayanışma, paylaşım içinde ve ortak noktalarda uzlaşan bir toplum hedefiyle birlikte yaşam için tartışalım. Bırakın sağlık ve eğitimin cebimizdeki paraya bağlı olmadığı bir toplum için tartışalım“ şeklinde seslendi.

Özdemir, Roth’u geçti

Kongrede Cem Özdemir ve Claudia Roth yeniden partinin eşsözcülüğüne seçildiler. Özdemir, yüzde 88,5 oranında, Roth da 79,3 oranında oy aldı. Parti desteğinde Özdemir’in arkasında kalan Roth, daha iyi bir gelecek için tutkuyla mücadele etmek istediklerini söyledi. Yeşiller’in Türkiye kökenli eşsözcüsü Cem Özdemir de yaptığı konuşmada sosyal adaletsizliklere işaret etti.

Özdemir, “Ailelerinin durumlarından dolayı işçi çocuklarının artık başarısızlığa uğramadığı ve dışlanmadığı bir toplumdan bahsediyorum. Ben, çocukların ve gençlerin kendilerini geliştirebileceği, onlara en iyi koşulların sunulduğu ve daha sonra bir şans sahibi olabilecekleri bir toplumdan bahsediyorum.” diye konuştu.

Baden Württemberg Eyaleti’nde Türkiye kökenli bir işçi ailesinin çocuğu olarak dünyaya gelen 44 yaşındaki Cem Özdemir, yaptığı konuşma ile parti delegelerini hayli heyecanlandırdı. Almanya’da sosyal adaletin artık işlemediğini ve bunun üzerinde mutlaka tartışılması gerektiğini belirten Cem Özdemir, fırsat eşitliğini sağlamak istediklerine dikkat çekti.

Künast, Berlin için hazırlanıyor

Yeşiller’in bir diğer önemli ismi Meclis Grup Başkanı Renate Künast da daha fazla toplumsal katılım çağrısında bulundu. Künast, anayasaya göre vatandaşlara sadece seçimden seçime dört, beş yılda bir söz hakkı verilmiş olsa da, işin burada bitmediğini söyledi. Önümüzdeki yıl Berlin Eyaleti’nin yönetimine aday olmaya hazırlanan Künast kongrede yaptığı konuşmada büyük alkış aldı:

Künast, “Verilen ödev şimdi yeşil. Verilen ödev şimdi 21’inci yüzyılda demokrasiyi geliştirmek. Biz buna zaten devam ediyoruz, cesaretliyiz ve aynı zamanda kendimize sorular da soruyoruz: Bu yıl demokrasiyi geliştirmek yönünde bir sonraki adımı ne zaman kiminle atacağız?” diye konuştu.

Yeşiller oylarını artırıyor

Son dönemlerde yapılan kamuoyu yoklamalarında Yeşiller’in yükselişi dikkat çekiyor. Anket sonuçları, Yeşiller’e desteğin yüzde 20 ila 30 arasında olduğunu gösteriyor. Yeşiller’in iktidara gelmek istedikleri Baden Würtemberg ve Berlin eyaletlerinde şanslarının yüksek olduğu tahmin ediliyor. (DW)

More in Dünya

You may also like

Comments

Comments are closed.