DünyaManşet

Yeşiller milletvekili Arslan, “İsviçre sınırdışına ‘hayır’ dedi”

0

İsviçre’de seçmenler sağcı Halk Partisi’nin girişimiyle yapılan referandumda, suç işlemiş yabancıların sınırdışı edilmesine karşı çıktı. Yeşiller milletvekili Sibel Arslan, ‘Halk ‘ırkçılığa hayır’ mesajı verdi’ diye konuştu.

36

 

Deutsche Welle Türkçe’den Hülya Topçu’nun haberine göre İsviçre Televizyonu 26 kantonda oy sayım işlemi tamamlanmadan seçmenlerin büyük bölümünün İsviçre Halk Partisi’nin, suç işleyen yabancıların sınırdışı edilmesi önerisine karşı çıktığını açıkladı. Seçimlerde oy kullanma oranının yüzde 45 civarında olduğu belirtildi. Öneriyi destekleyenler İsviçre cezaevlerindeki suçluların büyük bölümünü yabancı kökenlilerin oluşturduğunu savundu. Hükümet ve parlamentodaki birçok siyasi parti ise İsviçre Halk Partisi’nin girişimini eleştirdi. Hükümet, Halk Partisi’nin önerisinin hayata geçirilmesi halinde, ülkedeki iki milyon yabancı kökenlinin ‘ikinci sınıf vatandaş’ muamelesi göreceği uyarısında bulundu.

Yeşiller Partili milletvekili Sibel Arslan: Öneri korkunç

İsviçre Yeşiller Partisi'nden Basel milletvekili Sibel Arslan

İsviçre Yeşiller Partisi’nden Basel milletvekili Sibel Arslan

İsviçre Yeşiller Partisi’nden Basel milletvekili Sibel Arslan, inisiyatifi sert bir dille eleştirdi. Arslan, İsviçre Halk Partisi’nin suç işleyen yabancıların sınırdışı edilmesini referanduma taşımasını, ‘korkunç’ diye nitelendirdi.

Yeşiller Partili milletvekili, “Tüm Avrupa’da yabancılara karşı ırkçı girişimler var; Almanya’da da, Avusturya’da da, başka ülkelerde de bu çok hızlı ilerliyor. Çok üzücü buluyorum. Halk Partisi gibi partiler de bu süreci kullanıp, bu yönde inisiyatifler başlatıyor ya da referandumlara gidilmesini sağlıyorlar. Hem vatandaş olarak göçmenler, hem de yerel halk referandumda ‘ırkçılığa hayır’ dedi” diye konuştu.

Sibel Arslan referandumda İsviçre Halk Partisi’nin önerisine ‘hayır’ denmesiyle, vatandaşların artık İsviçre’de ırkçılık konusunda bu kadar ileriye gidilmemesine karşı önemli bir sinyal verdiğini vurguladı.

Sibel Arslan bunun yanı sıra göçmenlerin mevcut siyasi partilerde, yerel parlamentolarda veya sivil toplum kuruluşlarında da aktif olması gerektiğini söyleyerek, “Göçmenlerin yerli halkla tamamen eş değer haklara sahip olması için çalışmaların yürütülmesi gerekiyor. Bu hem göçmen kökenli insanların, hem de yerli halkın birlikte çalışmasıyla mümkün olur. Herkes elini taşın altına koymalı, sorumluluklarını üstlenmeli. Birlikte yaşamanın en iyi çözümlerini bulmak için çaba sarfedilmeli” dedi.

 

(Deutsche Welle Türkçe)

More in Dünya

You may also like

Comments

Comments are closed.