DoğaEkolojiManşet

Yeşil Yol’un zararının ‘minimize edilmesi’ için eski yollar doğaya terkedilecek

0

Büyük bölümü tamamlanan ve Çamlıhemşin yaylalarında yarattığı tahribat yüzünden yöre halkının büyük tepkisine neden olan Yeşil Yol’un büyük bölümü tamamlandı. Rize İl Özel İdaresi, halihazırda köylülerin kullandığı eski yolları ‘doğaya terketme’ kararı aldı. Avukat Demirci, ‘Bu karar, Yeşil Yol’a neden ihtiyaç olmadığının en pişkin izahıdır’ dedi.

Çamlıhemşin yaylaları arasına yeni yolların açılmasına izin veren Rize İl Özel İdaresi, büyük tahribata neden olan Yeşil Yol’u överek sadece bu yolun kullanılması için bazı yolları ormana terk ettiğini açıkladı. Avukat İbrahim Demirci, “Ayder’i düzeltmek için uğraşan bakanlıklar, Rize Valiliği neden diğer yaylaların özel idare tarafından Ayder’e çevrildiğini görmek, duymak istemiyor” dedi.

Rize İl Özel İdaresi İl Genel Meclisi, 2 Temmuz’da toplandı. Kaçkar Dağları’nın kuzey yakasından geçen Yeşil Yol projesinin büyük bölümünün tamamlandığı belirtilen toplantıda, araçla ulaşımın da sağlandığı kaydedildi. İdare kararında, “Mühendislik olarak çok iyi çalışılmış Yeşil Yol, ulaşımda kolaylık ve bütünlük sağladığı için aynı bölgelerden geçmiş yıllarda projesiz ve plansızca yanlış güzergâhlarda yapılmış olan ve 1800 rakım orman çizgisinin altından geçmekte olan eski yayla yollarının birçok bölümü Yeşil Yol çalışmasının bitirilmesinden dolayı atıl hale gelmiştir” ifadelerini kullandı.

Toplantıda bu kapsamda şu üç yolun doğaya terk edilmesi kararlaştırıldı:

*Çamlıhemşin Ayder Yaylası, Avusor Yaylası yolu, Huser Yaylası yol bağlantısının 3 bin 800 metre bölümü eski yol,

*Çamlıhemşin Tar Deresi, A.Kaçkar Yayla bölgesi, Huser Yaylası A.Kaçkar Yayla yolu 2 etap bağlantısının 4 bin 100 metre bölümü,

*Ardeşen Tunca bölgesi Sarımangane Deremezra bağlantısı 5 bin 100 metre bağlantı yolu.

İdare toplamda 13 bin metre bu yolların yol ağından çıkarılarak bakım onarım işlemlerinin yapılmamasına, doğaya terk edilmesine ve bu yollara fidan dikilmesine karar verdi.

‘Zararın minimize edilmesi sağlanmış oldu’

Son olarak idare kararında şu ifadelere yer verdi: “Bu çalışmayla toplamda 270 kilometre uzunluğunda olan Yeşil Yol güzergâhında açılmış olan 65 kilometre yeni yol karşılığı, ilk etapta 13 kilometre eski açılmış yolun doğaya terk edilmesiyle 5’te 1 oranında doğaya verilen zararın minimize edilmesi sağlanmış oldu” ifadeleri yer aldı.

‘Acil müdahale bekliyoruz’

Bölge sakini avukat İbrahim Demir, “Kapatılan, ormana devredilen yayla yollarını da özel idare yapmıştı. Bu karar, Yeşil Yol’a neden ihtiyaç olmadığının en pişkin izahıdır. Özel idare, yarın öbür gün açacağı yeni dağ yolları için bugünden, peşinen gerekçe üretiyor. Mahkemelerin, ilgili bakanlıkların özel idareye acilen müdahalesini bekliyoruz” diye konuştu.

Biçer: Yeşil badanalı rant yolu

CHP Doğa Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca da Ağustos ayı sonunda Karadeniz’de “Yeşil Yol” adlı projenin geçtiği yer ve yaylalarda yaptığı incelemeyi raporlaştırdı. Bölge halkının ısrarlı talebi ve şikayetleri üzerine Çamlıhemşin’de incelemelerde bulunan CHP Genel Başkan Yardımcısı; vatandaşların ve yıllardır mücadele veren sivil toplum örgütlerinin şikayetlerini dinledi. Biçer Karaca şunları söyledi:  “Karadeniz’deki yaylalara yol yapıyoruz diye bir çok orman ve mera alanı ve yerleşik yayla kültürü yok ediliyor. Oysa ki bu yaylaların hali hazırda yolları var. Çamlıhemşin’in, Kazdağları’nın, Salda Gölü’nün, Munzur’un varlığına ihanet projelerinin önlenmesi en başta Çevre ve Şehircilik Bakanının görevi iken inşaat sektörünün temsilcisi gibi hareket eden Bakan, kuşaklararası eşitliği ve anayasal sorumluluğu yok sayıyor, halkın taleplerini görmezden geliyor. Ziyaretçi akınının tahribatlarının geri dönülmez boyutta olduğu bölgede neden Yeşil Yol diye adlandırılan projenin yapılması gerektiğine dair gerçekçi ve somut gerekçe söyleyemiyor.”

Geri dönülmesi imkansız zarar’

“Yaylalar arası entegrasyonu sağlama” iddiasıyla yapılan projenin, korunması gereken bir alanda geri dönülmesi mümkün olmayan zararlara yol açtığını kaydeden Biçer Karaca, “6 İli kapsayan bir projede, alt ölçekli olarak hangi uygulamaların yapılacağı net olarak belirlenmemiştir. Proje ile ilgili çevresel etki değerlendirmesi yapılmaması nedeniyle, proje uygulayıcılarının taahhütlerine uygun davranıp davranmadıkları, projenin ömrü vb. ayrıntıları hakkında bilgiye erişilememektedir. Bu belirsizlik hali, idarelerin bütün projelerini yeşil yol projesi içerisine dahil etmesine yol açmaktadır. “ dedi. CHP’li vekil, yapılan uygulamalar ile meralık ve ormanlık alanların tahrip edildiğini, Palovit Vadisi ile Hazindak yayla yolu projesinde, yüzlerce ağaç kesilerek açılarak yol yapıldığını, hafriyat atıkları özensizce yol kenarına bırakılarak daha fazla alanın zarar görmesine neden olunduğunu anlattı; “Yeşil Yol uygulaması ile bölgedeki plansız turizm uygulamaları birlikte bölgenin ekolojik değerleri ve geleneksel mimari ve kültürel değerlerinin korunmasını zorlaştırmaktadır” dedi.

Biçer Karaca, “Yeşil Yol”, her ne kadar Çamlıhemşin’de yürütülen mücadele ile anılsa da, başka illeri de ilgilendiren bir durum. Projenin turizm yönünden kalkınma ile ilgili olduğu söylemlerinin yanında, Kaçkar Dağları ve Artvin tarafındaki maden kaynaklarına erişim için de yapıldığı yönünde iddialar bulunuyor”ifadelerini kullandı.

CHP’nin Yeşil Yol Raporu’nda tespitlerle birlikte ekolojik yıkıma yol açan bu projeye dair şu uyarı ve öneriler yer alıyor:

1.         Yeşil yol projesi entegre proje olarak ele alınmalı ve Çevresel Etki Değerlendirmesi yapılmalıdır.
2.         Kaçkar Milli parkı ve diğer doğal tabiat alanları ile arkeolojik alanlara zarar veren çalışmalara son verilmelidir.
3.         Tüm Fırtına Vadisi’ni kapsayacak Koruma amaçlı imar planı yapılmalı, yöredeki doğal tabiat alanları ve arkeolojik sit alanlar başta olmak üzere tüm doğal ve tarihi dokulara zarar veren çalışmalara son verilmelidir.
4.         Parsel bazlı koruma imar planı uygulamasından vazgeçilmelidir.
5.         Bölgedeki yaban hayatına ve canlı çeşitliliğine zarar veren uygulamalardan vazgeçilmelidir.
6.         Planlı eko-turizm uygulamaları yapılmalı, yöre halkının gündelik hayatını ve geçim potansiyellerini olumsuz etkileyen uygulamalardan vazgeçilmelidir.
7.         Meralık alanlarda yapılaşmalara izin verilmemelidir. Hayvancılık ile geçinen yurttaşların meralık alanlara erişimlerini ve bu alanlardan faydalanmalarını güçleştiren uygulamalardan vazgeçilmelidir.
8.         Ormanlık alanlarda, yoğun ağaç kesimine sebebiyet veren ve yoğun trafik nedeniyle ağaçların ve diğer orman canlılarının varlığını tehdit eden yol güzergahları iptal edilmelidir.
9.         Bölgedeki turizm uygulamaları üzerinde denetimler arttırılmalı, kaçak yapılaşmanın önüne geçilmelidir.

More in Doğa

You may also like

Comments

Comments are closed.