ManşetSivil Toplum

Yeni TİHV Başkanı Metin Bakkalcı oldu

0

Türkiye İnsan Hakları Vakfı‘nın (TİHV) yeni genel başkanı TİHV Genel Sekreteri Metin Bakkalcı oldu. Şebnem Korur Fincancı Türk Tabipleri Birliği (TTB) başkanlığına geldikten sonra TİHV başkanlık görevini sonlandırmak istemişti.

Metin Bakkalcı’dan boşalan TİHV Genel Sekreterliği görevine ise TİHV Yönetim Kurulu Üyesi Coşkun Üsterci seçildi. İki isim 2021 Haziran ayında yapılması öngörülen seçimli Kurucular Kurulu toplantısına kadar görevde kalacak.

Yönetim kurulu üyeliği devam edecek

TİHV’den yapılan yazılı açıklamada devretme önerisinin Korur Fincancı’dan geldiği belirtildi. Açıklamanın devamında şu ifadeler yer aldı:

Sevgili başkanımızın üstlendiği yeni görev ve sorumlulukları tüm vakıf ortamı için büyük bir onur ve gurur vesilesi olmasına karşın yönetim kurulumuz tarafından üzüntüyle karşılanan bu öneri, sevgili başkanımızın iradesine duyduğumuz saygı gereği -yönetim kurulu üyeliği devam etmek koşuluyla- oybirliği ile kabul edilmiştir.

Yönetim Kurulumuz, bu gelişmenin vakfımızın çalışmalarında olası bir aksaklık ve kesintiye yol açmaması için 2021 Haziran ayında yapılması öngörülen seçimli Kurucular Kurulu toplantısına kadar TİHV Başkanlığı görevinin Metin Bakkalcı, Genel Sekreterliği görevinin ise Coşkun Üsterci tarafından üstlenmesine oy birliği ile karar vermiştir.

“11 yıl boyunca vakfımızın başkanlığını büyük bir özveri ve son derece başarı ile yürüten, tüm zorlukları cesaretle göğüsleyerek bizlere örnek olan, TİHV’i ülke içinde ve dışında başarıyla temsil ederek saygınlığını arttıran, insan hakları mücadelesinde öncü çalışmalara imza atan sevgili mücadele arkadaşımız Şebnem Korur Fincancı’ya en içten teşekkürlerimizi sunar, yeni görevinde sonsuz başarılar dileriz.

Metin Bakkalcı hakkında

1987 Hacettepe Tıp Fakültesi mezunu. 1956 Eskişehir doğumlu.

Doktor. 2006’dan bu yana TİHV Yönetim Kurulu’nda yer aldı. 1992-1994, 1998-2000 yılları arası TTB Merkez Konseyi üyeliği, 2000-2002 arası TTB 2’nci Başkanlığı görevlerini yürüttü.

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.