ManşetTürkiye

“Yansak da Dokunacağız”

0

Yazdıkları kitap nedeniyle 3 yıl hapis istemiyle hakim karşısına çıkan Ahmet Şık ve Ertuğrul Mavioğlu beraat etti. Şık’ın Ergenekon soruşturmasındaki tutukluluğu ise sürüyor. Gazeteci arkadaşları ve sevenleri dışarıda onlara destek vermek için gösteri yaptı.

Kadıköy Adliyesi önünde de gazeteci Ruşen Çakır, yürüyüşü gerçekleştiren gazeteciler adına bir basın açıklaması okudu.

Gazeteci Ahmet Şık’ın 67 gündür ”Ergenekon” terör örgütüne üye olmaktan tutuklu bulunduğunu belirten Çakır, bu iddiaya ilişkin hangi belge ve kanıtlar bulunduğunun hala belirsiz olduğunu söyledi. Ahmet Şık’ın, Ertuğrul Mavioğlu ile kaleme aldığı kitaplarda, Türkiye’deki derin devleti anlattığını ifade eden Ruşen Çakır, o kitapları yazdığı için yargılanan Şık’ın aynı yapıya, yani deşifre ettiği ”Ergenekon”a üye olmakla suçlandığını kaydetti.

Bazı Emniyet görevlilerinin Hrant Dink cinayetindeki ihmallerine vurgu yapan Nedim Şener ile Emniyet içindeki yapılanmaları mercek altına aldığı ”İmamın Ordusu” çalışması toplatılan Ahmet Şık’ın bugün birlikte cezaevinde olmalarının rastlantı olamayacağını dile getiren Çakır, bugün bu iki gazetecinin ”Ergenekon”a üye olduğu iddiasının vicdana sığmadığı gibi insan aklına da ihanet olduğunu söyledi.

İleri demokrasinin hüküm sürdüğü söylenen Türkiye’de bugün 60’dan fazla gazetecinin tutuklu olduğunu, mahkemelerde 4 binden fazla gazeteci davasının sürdüğünü belirten Çakır, şöyle konuştu:

”Başbakan Recep Tayyip Erdoğan uluslararası basına, ‘Tutaklanan gazeteciler, Hükümeti devirmek istedi’ diyor. Bir kimsenin, Başbakan bile olsa, dava sürerken, bu tür bir yargıda bulunmaya hakkı olamaz. Ülkemizde zaten oto sansür gibi bir zorlukla uğraşan gazeteciler, buna ek olarak her an herhangi bir sebeple tutuklanma endişesi ile yaşıyor.

Sonuçta ülkemiz yalnız gazeteciler için değil, özgür düşünceyi savunan herkes için her geçen gün güvenilir olmaktan daha fazla çıkıyor. Biz yalnız gazeteciler için değil herkes için adalet istiyoruz. Taleplerimizden asla vazgeçmeyeceğiz ve biliniz ki yansak da dokunacağız.”

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.