EmekManşet

“Ya sendika girecek, ya kepenkler inecek”

0

Sendikalaştıkları için işten atılan ve fabrika önünde direnişlerini sürdüren 35 TOGO ayakkabı işçisi firmanın satış mağazaları önünde de eylemlerini sürdürüyor. Dün akşam TOGO’nun İzmir Caddesi’ndeki mağazası önünde oturma eylemi yapan işçiler, Ankara halkını direnişe destek vermeye çağırdı.

Direnişlerinin 2. ayını bitiren işçiler “Ya sendika girecek, ya kepenkler inecek”, “Atılan işçiler geri alınsın” sloganları attı. Eyleme çevredeki vatandaşlar da yoğun ilgi gösterdi.

Deri-İş Sendikasına üye olduğu için işten atılan işçilerden Yalçın Şimşek, 17 yıl yanında çalıştığı patrona “Çocuğuma süt parası bulamıyorum” dediğinde, “Çocuk yaparken bana mı danıştın” yanıtı almasının kendisini çok yaraladığını söyledi. Başbakanın “Bir değil iki sendikaya da üye olabilirsiniz” sözünün doğru olmadığını yaşayarak gördüklerini belirten Şimşek, “Biz bir sendikaya üye olduk işten atıldık” dedi.

TOGO ayakkabı direnişini Ankara’da işçi ve emekçilere dayatılan kölece çalışma şartlarına karşı çıkışın bir parçası olarak gördüklerini belirten Özgür Yılan, sendikalı çalışana kadar mücadeleden vazgeçmeyeceklerini söyledi. Ankara halkını mücadelelerine destek vermeye çağıran işçiler, mağaza önünde 1 saat oturma eylemi yaptılar.

(Evrensel)

More in Emek

You may also like

Comments

Comments are closed.