Kültür-Sanat

William Blake hayranlarına müjde

0
William Blake sanatından bir örnek: 1795 Mordechai Feingold adlı kitabından "Newton", "Newton Moment." (New York Public Library / Oxford University Press)

Manchester Üniversitesi’ne ait kütüphanede İngiliz şair ve ressam William Blake’e ait 350 adet gravür keşfedildi.

William Blake sanatından bir örnek: 1795 Mordechai Feingold adlı kitabından "Newton", "Newton Moment." (New York Public Library / Oxford University Press)

Araştırmacılar Manchester Üniversitesi’ne bağlı John Rylands Kütüphanesi’nin arşivinde, Romantik akımın en önemli temsilcilerinden William Blake’e ait uzun zamandır kayıp olan 350 adet gravürü keşfetti.

Blake uzmanı ve Manchester Üniversitesi Sanat Tarihçisi Colin Trodd tarafından denetlenen araştırma grubu, iki yıllık araştırmanın sonucunda Blake tarafından tasarlanmış gravürlerin yanı sıra aralarında Edward Young’un “Night Thoughts” kitabının da yer aldığı, Blake’in kendisinin çizdiği renkli kitap illüstrasyonları da ortaya çıkarttılar.

William Blake

William Blake’in arşivde keşfedilen koleksiyonunun gelecek ay John Rylands Kütüphanesi’nin sergilenmesi bekleniyor.

1757 yılında Londra’da doğan Blake’in yaşamı boyunca tanınmayan çalışmaları, hem şiir hem de görsel sanatlar tarihinde yeni ufuklar açıcı olarak düşünülüyor. Onun görsel sanatçılığı çağdaş bir eleştirmence “açık arayla İngiltere’nin ürettiği on mükemmel sanatçı” sözüyle açıklanmıştır. Kişisel görüşleri yüzünden çağdaşları tarafından deli olarak görülen Blake, daha sonra eleştirmenler tarafından yapıtları, anlatım gücü, yaratıcılığı, felsefi ve gizemli eğilimi yüksek takdir gördü. 18. yüzyılda ortaya çıktığı için resimleri ve şiirleri hem romantik akımın, hem de romantik akımı öncesinin parçasıdır. Bugüne kadar “Masumiyet Şarkıları” (1789) ve “Deneyim Şarkıları” (1794) en tanınmış eserleriydi.

The Independent, LATimes, ntvmsnbc, Yeşil Gazete

You may also like

Comments

Comments are closed.