Ekolojik YaşamManşet

Walt Disney’den tek kullanımlık plastikleri yasaklama kararı

0

Dünya devi şirketler, çevresel kaygılarla tek kullanımlık plastik ürünleri peş peşe yasaklamaya başladı.

Eren Güler’in Habertürk’te çıkan haberine göre IKEA, Starbucks ve Marriot’tan sonra bu kez Walt Disney tek kullanımlık plastiklerden vazgeçiyor.

Walt Disney’den yapılan açıklamada, şirketin çevresel sorumluluklarına olan sıkı bağlılığı nedeniyle, tek kullanımlık plastik çubuk, pipet ve karıştırıcıların yasaklanma kararı alındığı bildirildi.

2019’un ortasından itibaren başlayacak uygulama, Walt Disney’in dünya genelindeki tüm eğlence alanlarını ve mağazalarını kapsayacak. Bu karar şirketin yılda 175 milyon adet plastik pipet ve 13 milyon karıştırıcıdan kurtulması anlamına geliyor.

IKEA, tüm mağaza ve restoranlarında 2020 yılı itibarıyla tek kullanımlık plastik ürünlerini yasaklayacak. Buna göre, plastik pipet, çatal, bıçak, kaşık, çöp poşedi, kupa gibi ürünler kullanılmayacak. Benzer şekilde Starbucks da çevre kirliliğini azaltmak amacıyla 2020 yılına kadar plastik pipet kullanımına son vereceğini duyurmuştu. Uygulama ilk olarak Washington eyaletinin Seattle ve Kanada’nın Vancouver kentlerinde bu yıl sonbaharda başlayacak, daha sonra tüm ABD’de ve Avrupa’dan başlayarak küresel çapta yürürlüğe girecek.

Dünyanın en büyük otel zincirlerinden Marriott da bu yılın sonundan itibaren 1500’den fazla otelinde tek kullanımlık plastik pipetleri ve plastik karıştırıcıların artık kullanılmayacağını açıkladı. Marriott yıllık 1 milyar plastik pipet kullanıyor ve çeyrek milyar plastik karıştırıcı kullanıyor.

Uluslararası kahve zinciri Starbucks’tan plastik pipetleri yasaklama kararı

Mumbai’de plastik poşet ve şişeler yasaklandı

AB’den plastik atağı: Tek kullanımlık ürünler yasaklanıyor

 

(Habertürk)

You may also like

Comments

Comments are closed.