DünyaManşet

Wall Street İşgalcileri’nden Beyaz Saray’a sis bombası

0

Beyaz Saray civarında düzenlenen protesto gösterisi sırasında bahçeye atılan, sis bombası olduğu tahmin edilen bir cisim sebebiyle Beyaz Saray’a erişimin geçici olarak durdurulduğu bildirildi.

Dün akşam saatlerinde Washington’da toplanan 1,500 kadar gösterici, Eylül ayında New York’ta başlayan “Wall Street’i İşgal” hareketinin uzantısı olarak “Kongre’yi İşgal” çağrısı yaptılar.

Göstericiler Kongre üyeleriyle görüşmek talebiyle, Beyaz Saray ve Yüksek Mahkeme yakınlarından kortejle birlikte yürürken, Beyaz Saray bahçesine sis bombası olduğu anlaşılan bir cisim atıldı.

AP haber ajansı sis bombasının atıldığı sırada Obama çiftinin Beyaz Saray’da bulunmadığını, Michele Obama’nın 48. yaş günü kutlaması amacıyla dışarıda olduklarını belirtti.

Olay sırasında gözaltına alınan olmazken, Beyaz Saray’ın güvenlik görevlileri kalabalığı dağıttı.

Bombanın atıldığı sırada Beyaz Saray’da buluna gazeteci ve muhabirler bir süreliğine bulundukları yerden ayrılmamaları konusunda uyarıldıklarını belirttiler.

Bu arada eylemcilerin Kongre üyeleriyle görüşme talepleri, polis tarafından geri çevrildi.

Washington’da gün boyunca süren eylemler sırasında ise dört kişinin gözaltına alındığı bildirildi.

Eylül ayında New York’ta başlayan kapitalizm karşıtı “Wall Street’i İşgal” eylemleri, Amerika’nın çeşitli şehirlerinde farklı şekilde ve boyutlarda düzenlenmeye devam ediyor.

Washington’daki “Kongre’yi İşgal” eyleminin de bu kapsamda düzenlendiği bildirildi.

(BBC)

More in Dünya

You may also like

Comments

Comments are closed.