DünyaGündemManşet

Venedik Komisyonu: Kayyım atamaları demokrasiyi baltalıyor

0

Avrupa Konseyi’nin Anayasa reformlarını incelemekle görevli organı Venedik Komisyonu bir açıklama yaparak, Türkiye’de 31 Mart 2019 tarihinde düzenlenen yerel seçimlerin ardından yapılan kayyım atamalarının demokrasiye aykırı olduğu belirtildi. Bildiride, Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) seçilen adayları tanımayarak insanların seçme ve seçilme hakkını ihlal ettiği ve halkın iradesine karşı geldiği belirtildi.

Komisyon’un açıklamasında Türk hükümetine kayyım atamalarının ve alınan kararların iptal edilmesi çağrısı yapılarak, yapılan atamaların OHAL’in kaldırılmasına rağmen etkilerinin sürdürüldüğü ifade edildi; “Bu durumda, belirsiz bir yasal dayanağın temel alınması endişe vericidir” denildi. 

‘YSK’nin kararları uluslararası normlara uygun değil’

Komisyon, 674 sayılı KHK ile Belediye Kanunu’nda yapılan 45’inci madde kapsamındaki değişikliklerin yürürlükten kaldırılmasını tavsiye etti.

Bildiride şu ifadelere yer verildi:

YSK’nin aldığı kararlar uluslararası norm ve standartlara uygun değildir ve geri alınmalıdır. Demokrasinin düzgün işlemesi için, en fazla oy alan adayların seçilmiş lider sayılması önemlidir.

İçişleri Bakanlığı kararıyla görevlerinden alınan belediye başkanları görevlerine iade edilmeli veya seçmenlerin iradesine saygı duyacak şekilde, farklı bir çözüm yolu benimsenmelidir. Bu bağlamda, ilgili belediye meclislerine başkan seçmeleri için izin verilmeli veya ilgili bölgelerde yeniden seçim düzenlenmelidir.” 

More in Dünya

You may also like

Comments

Comments are closed.